کد خبر 129054

قرار بود اواخر سال گذشته با برگزاری جلسه هیئت عمومی فوق العاده انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور انتخاب شود که به دلایلی این جلسه برگزار نشد. سرانجام حدود ۳ ماه پس از برکناری احمد خرم توسط وزیر راه و شهرسازی،‌ انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی نظام مهندسی ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اواخر بهمن ماه سال گذشته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی طی حکمی با اشاره به وظایف وزارتخانه، مصرّح در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه‌های آن، حمزه شکیب را تا تعیین رییس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان به‌عنوان  مسئول اداره امور سازمان مذکور منصوب کرد.

قرار بود اواخر سال گذشته با برگزاری جلسه هیئت عمومی فوق العاده انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور انتخاب شود که به دلایلی این جلسه برگزار نشد.

وزیر راه و شهرسازی اوایل اسفندماه سال گذشته طی نامه ای به هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان ها با اشاره به از رسمیت ساقط شدن شورای مرکزی، 23 اسفند را برای برگزاری انتخابات اعلام کرد.

در بخشی از این نامه آمده است؛ «نظر به برگزاری نهمین دوره انتخابات اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها و با توجه به این که حد نصاب لازم برای رسمیت جلسات شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان حضور دو سوم اعضا تعیین شده است که در شرایط فعلی محقق نبوده و شورای مرکزی از رسمیت ساقط شده و ادامه فعالیت آن دارای ایراد قانونی و حقوقی است.

از این رو با نگرش به اختیارات حاصل از قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال 1374 و آیین نامه اجرایی آن به این وسیله از همه اعضای اصلی هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها برای حضور در جلسه فوق العاده هیئت عمومی سازمان که با توجه به همه گیری بیماری کووید 19 (کرونا) به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد دعوت به عمل می آید. »

در انتهای نامه وزیر راه و شهرسازی زمان برگزاری انتخابات روز دوشنبه 23 اسفند ماه امسال تعیین شده است. دستور جلسه مذکور نیز انتخاب افراد واجد شرایط عضویت در شورای مرکزی سازمان  نظام مهندسی ساختمان به میزان حداقل دو برابر تعداد مورد نیاز در هر رشته با قید اصلی و علی البدل اعلام شده است.

این در حالی بود که ظهر روز 15 اسفند ماه 1400 سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به این‌که فضای سازمان به آرامش رسیده است، گفت:پیشنهادم به وزارت راه این است که انتخابات شورای مرکزی بعد از ماه مبارک رمضان انجام شود.

حمزه شکیب در خصوص برگزاری جلسه فوق‌العاده هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد:‌ وزارت راه و شهرسازی حتما این سیاست را دارد که سازمان نظام مهندسی و انتخابات آنرا مدیریت کنیم تا با یک آرامش حاشیه‌های ایجاد شده برای سازمان نظام مهندسی را به حداقل برسانیم.

 وی با بیان این‌که در فضای تعاملی با سازمان نظام مهندسی، انتخابات شورای مرکزی را برگزار می‌کنیم، پیشنهادم این است با هماهنگی این کار را انجام دهیم تا بتوانیم این مرحله را با آرامش، مدیریت و درایت پشت سر بگذاریم. هدف اصلی ما در شورای مرکزی این است تا هیئت مدیره شورای مرکزی دوره نهم متعهد و یکدست باشد تا چالش‌های سازمان‌های نظام مهندسی کشور را به فرصت تبدیل کند.

سرپرست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور تاکید کرد:‌ بهترین زمان برای برگزاری انتخابات شورای مرکزی، پس از ماه مبارک رمضان است.

شکیب با بیان این‌که هیئت مدیره‌هایی که انتخاب شده‌اند عمدتا جدید هستند، گفت: اینها تا آن زمان نسبت به هم شناخت پیدا می‌کنند و قطعا به‌دنبال آن خواهند بود تا شورای مرکزی منسجم، همراه و تعامل پذیری با وزارت راه، دولت و حاکمیت داشته باشیم.

انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی حضوری برگزار می‌شود

به گزارش تسنیم، حال پس از حدود 2 ماه جلسه فوق‌العاده هیئت عمومی نهمین دوره انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شده است.

بر این اساس جلسه مذکور وفق ماده 19 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال 1375 تشکیل شد، اتخاذ تصمیم در خصوص زمان و شیوه برگزاری انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در دستور کار قرار داشت.

این جلسه با سخنان مسعود زریبافان نماینده وزیر راه و شهرسازی آغاز و با رعایت ماده 104 آیین نامه اجرایی قانون جلسه رسمیت یافت. بهزاد پارسا به عنوان رئیس، سید سعید علم بلادی به عنوان نایب رئیس، امیر کلهر به عنوان دبیر و عهد یزدی نژاد و سید محمد علی سبحانی به عنوان ناظرین جلسه با رای اکثریت قریب به اتفاق انتخاب شدند.

پارسا رئیس جلسه با اشاره به ماده 105 آیین نامه اجرایی و ماده 8 نظام نامه اداره جلسات هیئت عمومی توضیحاتی در خصوص  نحوه اداره قانونی جلسات هیات عمومی و وظایف واختیارات هیات رئیسه را بیان و اظهار کرد: طبق ماده 9 نظام نامه اداره جلسات هیات عمومی، حداکثر دو نفر به عنوان مخالف و دو نفر می‌‌توانند به عنوان موافق برای هر موضوع نظرات خود را به اطلاع اعضای مجمع برسانند و سپس رای گیری خواهد شد.

در ادامه کلهر دبیر جلسه، بند یک دستور جلسه در خصوص مشخص نمودن زمان برگزاری هیات عمومی فوق العاده برای انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی سازمان در روز پنج شنبه 22 اردیبهشت ماه سال جاری را قرائت کرد.

پس از استماع نظرات مخالفان و موافقان، رای گیری انجام شد و از 287 رای ماخوذه با 209 رای موافق و 78 رای مخالف، زمان برگزاری جلسه هیات عمومی فوق العاده بعدی به تصویب هیئت عمومی رسید.

سپس دستور بعدی جلسه مبنی بر «در اجرای بند الف ماده 19 قانون و با عنایت به حکم شماره 02/100/8749 مورخ 24 فروردین ماه 1400  وزیر راه و شهرسازی، اختیار تعیین محل، نحوه برگزاری به‌صورت حضوری و فرایند انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی و همچنین تصمیم گیری در خصوص موارد پیش بینی نشده مرتبط، به نماینده وزیر راه و شهرسازی تفویض می‌گردد» توسط دبیر جلسه قرائت شد.

پس از استماع نظرات دو نفر مخالف و دو نفر موافق، بند دو دستورکار نیز با 172 رای موافق و 109 رای مخالف از مجموع 281 رای ماخوذه به تصویب هیئت عمومی و تایید ناظران جلسه رسید.

به گزارش تسنیم، یکی از موارد تصویب شده توسط هیئت عمومی برگزاری انتخابات شورای مرکزی دوره نهم به‌صورت حضوری است. اما نکته مهم در این رابطه محل برگزاری جلسه مذکور است. گفته می‌شود قرار است نهمین دوره انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور در جزیره زیبای کیش برگزار شود که در این صورت هزینه‌های سنگینی به سازمان نظام مهندسی تحمیل خواهد شد. علاوه بر این برخی از شهرهای کشور به‌صورت مستقیم پروازی به جزیره کیش ندارند و این مسئله باعث گرفتاری‌های ثانویه برای هیئت مدیره‌های استان‌ها خواهد شد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها