کد خبر 128980

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام اینکه این اتحادیه هنوز قصدی برای تحریم نفت روسیه ندارد، گفت که چند عضو بلوک تهدید به وتوی این ابتکار کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بورل در مصاحبه با خبرگزاری لنا بیان کرد: این کار (رسیدن به توافق برای تحریم فراورده‌های نفتی روسیه) خیلی سخت خواهد بود، زیرا چندین عضو اتحادیه پیشتر تهدید به وتو این ابتکار کرده اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، لنا در ادامه افزود که همزمان با تحریم فراوردهای ذغال سنگ روسیه برخی از کشورهای اروپایی از جمله لهستان و فرانسه برای تحریم کامل سوخت از روسیه فشار وارد می‌کنند. از طرف مقابل نیز آلمان، مجارستان و اتریش نیز مخالف این کار هستند. 

کشورهای اتحادیه اروپا پس از تهاجم روسیه به اوکراین تحریم‌های بسیاری را علیه مسکو اعمال کردند و اکنون درصدد تحریم انرژی مسکو هستند. برخی از موسسات مالی آلمان اعلام کردند که در صورت قطع واردات انرژی از روسیه اقتصاد آلمان با رکود مواجه خواهد شد. 

جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا نیز به اروپا هشدار داده که تحریم کامل انرژی از روسیه باعث کاهش رشد اقتصادی می‌شود.

وی روز پنجشنبه همچنین گفت که کشورهای عضو گروه ۲۰ به سطح بالایی از توافق لازم برای حذف روسیه از این گروه نرسیده اند.

روسیه پنجم اسفند ماه گذشته به بهانه گسترش ناتو به مرزهای خود ، به اوکراین حمله کرد و نظامیانش را در بخش هایی از خاک این کشور مستقر کرده است. این حمله با واکنش های مختلفی همراه بوده است که تاکنون هم ادامه یافته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها