کد خبر 128844

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه هشدار داد که اقتصاد این کشور در حال وارد شدن به دوره‌ای از اصلاحات اساسی برای مقابله با تأثیر تحریم‌های اعمال شده بر مسکو توسط ایالات متحده و متحدانش است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه هشدار داد که اقتصاد این کشور در حال وارد شدن به دوره‌ای از اصلاحات اساسی برای مقابله با تأثیر تحریم‌های اعمال شده بر مسکو توسط ایالات متحده و متحدانش است.

وی روز دوشنبه طی اظهاراتی در مجلس دومای روسیه گفت: اقتصاد ما در حال ورود به دوره سخت تغییرات ساختاری مرتبط با تحریم ها است. همانطور که گفتم، تحریم ها در درجه اول بر بازار مالی تأثیر گذاشت، اما اکنون به طور فزاینده‌ای بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد.

به گفته نابیولینا، روسیه هنوز ذخایر لازم برای حمایت از اقتصاد خود را دارد، اما این ذخایر نمی توانند برای مدت طولانی اقتصاد را حفظ کنند، به ویژه پس از آنکه تقریباً نیمی از آنها در خارج از کشور به دلیل تحریم ها مسدود و توقیف شدند.

وی گت: دوره ای که اقتصاد بتواند با ذخایر به زندگی خود ادامه دهد به پایان رسیده است. و در حال حاضر در سه ماهه دوم وآغاز سه ماهه سوم، ما وارد دوره تحول ساختاری و جستجو برای مدل‌های تجاری جدید خواهیم شد.

رئیس بانک مرکزی روسیه تأکید کرد در حالی که روسیه هنوز فرصت استفاده از نیمی از ذخایر خود (حدود 300 میلیارد دلار) را دارد، این ذخایر عمدتاً شامل طلا، یوان و حق برداشت مخصوص صندوق بین‌المللی پول است که هیچ کمکی به مدیریت وضعیت بازار داخلی ارز نمی‌کند.

این مقام روسیه همچنین از اقدامات انجام شده برای حمایت از اقتصاد این کشور در بحبوحه تحریم ها، از جمله حرکت به سمت استفاده از سیستم پیام رسانی مالی خود یعنی اس‌پی‌اف‌اس SPFS، پس از قطع اتصال بانک‌های این کشور با سوئیفت در ماه مارس، قدردانی کرد.

نابیولینا گفت: زمانی که تهدید قطع اتصال از سوئیفت برای اولین بار در سال 2014 مطرح شد، ما اس‌پی‌اف‌اس را ایجاد کردیم که طبق استانداردهای سوئیفت عمل می کند.

وی افزود: طرف‌های خارجی علاقه مند به همکاری با شرکای روسی می توانند به آن بپیوندند و در حال حاضر به آن ملحق شده اند. در حال حاضر 52 سازمان خارجی از 12 کشور به SPFS پیوسته اند.

نابیولینا تاکید کرد که تحریم‌ها اکثر شرکت‌های روسیه را از پرداخت با ارزهای ذخیره، دلار آمریکا و یورو منع می‌کنند، که این امر انجام پرداخت‌ها با ارزهای ملی را برای روسیه و شرکای خود ضروری می‌سازد.

ارسال نظر

تازه ها