کد خبر 128526

نتایج تازه‌ترین تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که مردم انگلیس بیشتر از ابتلا به کرونا نگران وضعیت مالی خود هستند. این درحالی است که انگلیس هم زمان با افزایش نرخ تورم با افول اقتصادی نیز مواجه است.

به گزارش بااقتصاد، مطالعات صورت گرفته حاکیست که تقریباً از هر ۱۰ نفر چهار نفر (۳۸٪) در انگلیس نگران وضعیت مالی خود هستند. این میزان در قیاس با سه ماه پیش ۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. این درحالیست که نگرانی مردم نسبت به ابتلا به کرونا ۷ درصد درقیاس با سه ماه پیش کاهش یافته است.

این مطالعه که از سوی محققان دانشگاه لندن و بر اساس نظرات ۲۸ هزار و ۴۹۵ نفر گردآوری شده نشان می‌دهد که تنها ۵۶ درصد از مردم احساس می کنند کنترل امور مالی خود را در اختیار دارند؛ این در حالیست که بزرگسالان دو برابر بیشتر از افراد مسن نگران هستند.

نتایج این نظر سنجی همچنین حاکیست که حدود ۴۹ درصد احساس می‌کنند بر سلامت روان خود کنترل دارند و تعداد افرادی که علائم اضطراب و افسردگی را گزارش کرده‌اند در بالاترین سطح خود برای ۱۱ ماه بوده است.

«دیزی فانکورت» نویسنده اصلی این گزارش، از موسسه اپیدمیولوژی و مراقبت های بهداشتی دانشگاه لندن می گوید: «این یافته ها نشان دهد که بازگشت مردم به زندگی عادی (پساکرونا)، تمام مزایای سلامت روانی را که مردم انتظار داشتند، به‌همراه نداشته است.»

وی افزود: «نگرانی مردم در مورد پول افزایش یافته، به طوری که مردم در حال حاضر بیشتر نگران امور مالی هستند تا ابتلا به کرونا.این نشان می‌دهد که استرس‌های روان‌شناختی جدید در افراد غالب شده‌ است.»

این درحالیست که به گفته «فانکورت» شمار موارد ابتلا به کرونا، مراجعه به بیمارستان و مرگ‌ومیر رو به افزایش است و اوضاع همه‌گیری اگر به نسبت سه ماه پیش بهتر نشده تغییری نکرده است.

نتیجه این تحقیقات درحالی منتشر می‌شود که اقتصاد انگلیس به دلیل مجموعه‌ای از بحران‌ها شامل برگزیت، همه‌گیری کرونا و پیامدهای جنگ اوکراین تحت فشار است.

دفتر آمار ملی انگلیس امروز اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور برای نخستین بار در نتیجه آثار فوری جنگ اوکراین به بالاترین حد در نزدیک ۳۰ سال گذشته رسیده است. بر اساس این گزارش شاخص نرخ مشتری (CPI) از ۶.۲ درصد در ماه فوریه (بهمن/اسفند) به ۷ درصد در ماه مارس رسیده که ۰.۸ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش نشان می‌دهد. این رقم بزرگتر از انتظار اقتصاددانان است که نرخ ۶.۷ درصد را پیش بینی کرده بودند.

این سازمان دو روز پیش نیز گزارش داد که اقتصاد انگلیس با فاصله قابل‌توجهی از حدی که انتظار می‌رفت، افت کرده و عملا رشدی را تجربه نکرده است. طبق این گزارش، اقتصاد انگلیس در ماه فوریه  ۰.۱ درصد رشد داشته که در قیاس با ماه قبل از آن ۰.۷ درصد افت نشان می‌دهد.

قیمت بسیاری از کالاها در انگلیس طی هفته‌های اخیر جهش قابل توجهی را تجربه کرده و کارشناسان هشدار داده‌اند که با ادامه جنگ اوکراین و افزایش قیمت کالاهای اساسی نرخ تورم افزایش بیشتری را خواهند داشت./ ایرنا

ارسال نظر

تازه ها