کد خبر 128321

سخنگوی کاخ سفید

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد به همکاری با اوکراین به منظور تامین سلاح مورد نیاز این کشور برای پیروزی در میدان نبرد ادامه می دهیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جن ساکی روز یکشنبه به وقت محلی در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا گفت که انتصاب یک فرمانده جدید روسیه برای جنگ در اوکراین به معنی ادامه اتفاقاتی است که پیش از این شاهد آن بوده ایم.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: ما چنین انتظاری داریم.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش داد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، الکساندر دوورنیکوف، فرمانده منطقه نظامی جنوبی روسیه را به عنوان فرمانده صحنه جنگ این کشور در اوکراین منصوب کرده است.

سی ان ان گزارش داد: پس از آنکه ولادیمیر پوتین در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به این کشور نیرو اعزام کرد، دوورنیکوف ۶۰ ساله اولین فرمانده عملیات نظامی روسیه در این کشور بود. روسیه برای حمایت از نیروهای زمینی اسد پوشش هوایی فراهم کرد و به معکوس کردن جریان جنگ در سوریه به نفع او کمک کرد.

سخنگوی کاخ سفید، دوورنیکوف فرمانده جدید روسیه برای جنگ در اوکراین را متهم کرد که مسئول "جنایات در سوریه" است.

وی گفت که در خصوص اوکراین، آمریکا به همکاری با مقامات این کشور ادامه می دهد تا اطمینان یابد که اوکراین سلاح و کمک مورد نیاز برای موفقیت در میدان نبرد را در اختیار دارد.

سخنگوی کاخ سفید افزود: در هفته جاری، مشاور امنیت ملی، وزیرخارجه و رئیس ستاد مشترک آمریکا یک تماس دو ساعته با همتایان اوکراینی خود داشتند تا دقیقاً آنچه را اوکراینی‌ها می خواهند بررسی کنند. وی اضافه کرد: ما درحال همکاری با متحدان و شرکای خود هستیم مانند همکاری با اسلوونی که سامانه موشکی اس-300 را در اختیار اوکراین قرار داد.

 ساکی همچنین اظهارنظر کرملین را مبنی بر اینکه نیروهای این کشور در اوکراین متحمل تلفات قابل توجهی شده اند، "جالب" توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: این (اظهارات کرملین) مهم بود و این امر نشان دهنده شجاعت رهبران اوکراین است.

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد مسکو به دنبال پایان جنگ در اوکراین در آینده ای نزدیک است.

آنتونوف روز شنبه به وقت محلی در گفتگو با نشریه "نیوز ویک" آمریکا توضیح داد: روسیه تمام تلاش خود را  برای به پایان رساندن سریع درگیری از طریق مذاکره، احیای صلح در دونباس و بازگشت همه مردم اوکراین به زندگی مسالمت آمیز انجام می دهد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن،  پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها