کد خبر 128292

وزارت بازرگانی آمریکا فروش مستقیم کودهای شیمیایی، شیرهای لوله، بلبرینگ و صدها کالا و مواد شیمیایی دیگر را به روسیه و بلاروس ممنوع کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در پی ادامه حمله نظامی مسکو به اوکراین، آمریکا روز جمعه فهرست تحریم‌های صادراتی روسیه و بلاروس را گسترش داد.

بر اساس فهرست منتشر شده در وب سایت وزارت بازرگانی ایالات متحده، واشنگتن فروش مستقیم کودهای شیمیایی، شیرهای لوله، بلبرینگ و صدها کالا و مواد شیمیایی دیگر را به این دو کشور تحریم شده ممنوع کرد.

روسیه و بلاروس اگر بخواهند کالاهای فهرست شده را از تامین کنندگان آمریکایی بخرند، باید برای مجوز ویژه درخواست دهند، که به نظر می‌رسد واشنگتن آن را نیز رد کند.

در این سند آمده است: این قانون لزوم دریافت مجوز را برای روسیه و بلاروس تحت مقررات اداره صادرات (EAR) به همه موارد موجود در فهرست کنترل بازرگانی (CCL) بسط می‌دهد.

بر اساس این گزارش، رویه های مشابه برای محصولاتی که خارج از ایالات متحده اما با ابزار آمریکایی ساخته شده‌اند، اعمال خواهد شد.

فهرست این تحریم‌ها آخرین محدودیت‌هایی است که علیه روسیه و بلاروس اعمال شده و صادرات طیف گسترده‌ای از کالاها، نرم‌افزارها و فناوری‌ها را به این کشورها ممنوع می‌کند.

در تلاشی هماهنگ با بیش از 30 کشور دیگر، ایالات متحده روسیه را در 6 هفته گذشته در واکنش به عملیات نظامی مسکو در اوکراین تحریم‌ و محدودیت‌های صادراتی متعددی را اعمال کرده است.

فشار تحریم ها بر مسکو طی هفته گذشته پس از کشف یک گور دسته جمعی در نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین، افزایش یافته است.

اوکراین سربازان روسی را عامل این کشته‌ها می‌داند، در حالی که مسکو می‌گوید این یک اقدام تحریک‌آمیز از سوی کی‌یف است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها