کد خبر 128288

سیدمحمد اتابک، معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان از درآمد ارزی ۹۱۸ میلیون دلاری این مجموعه خبر داد و گفت: سال گذشته فروش محصولات گروه بنیاد مستضعفان ۹۷ هزار میلیارد تومان بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سیدمحمد اتابک اظهار کرد: سال گذشته به دلایل متعددی از جمله اعمال بیشتر تحریم‌های ظالمانه، تغییر مدیریت سیاسی کشور، ادامه‌دار بودن شیوع کرونا در آن و البته فشارهای اقتصادی از ناحیه تورم، کمبود منابع و البته مشکلات قابل توجه در حوزه تامین برق و گاز صنایع، سال بسیار سختی بود که البته آمارهای موجود از عملکرد اقتصادی بنیاد نشان می‌دهد با وجود این شرایط سخت، نتایج به دست آمده فراتر از تصورات و برنامه‌ریزی‌ها بود.

وی با اعلام فروش  96 هزار و 700 میلیارد تومانی محصولات گروه بنیاد مستضعفان در سال 1400 ادامه داد: این میزان فروش، 28 درصد بیش از برنامه‌ریزی مصوب بوده است. یکی از عوامل این موفقیت در سال گذشته، تمرکز بر انسجام مدیریتی و همچنین هم‌افزایی در گروه بنیاد بود که بر اثر این انسجام و هم‌افزایی بیش از 5500 میلیارد تومان مبادلات درون گروهی در مجموعه بنیاد مستضعفان برای رفع نیازهای داخلی شکل گرفت.

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان گفت: با توجه به شعار سال و تمرکز بر اقتصاد مقاومتی، علی رغم اعمال تحریم خاص آمریکا علیه بنیاد مستضعفان و تمرکز این تحریم‌ها بر برخی از رشته فعالیت‌های بنیاد، موفق به صادرات 45 نوع محصول به 42 کشور جهان و در 4 قاره مختلف شدیم که از محل صادرات این کالاها، بیش از 918 میلیون دلار درآمد ارزی عاید کشور شد.

به گفته اتابک، این میزان صادرات، 39 درصد بیش از صادرات گروه بنیاد در سال 1399 بوده و بیش از 36 درصد فراتر از برنامه مصوب بوده است.

وی با اشاره به نتیجه‌بخش بودن گام‌های توسعه‌ای بنیاد در سال 1400 اظهار کرد: در سال گذشته 46 پروژه سرمایه‌گذاری و ساختمانی با حجم سرمایه‌گذاری 16 هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسید که بخشی از این پروژه ها در ابعاد اقتصادی و اجتماعی، دارای اثراتی در سطح ملی بود که افتتاح کارخانه کنسانتره سنگ آهن فولاد شرق کاوه، افتتاح تونل البرز در آزادراه تهران شمال به عنوان بزرگترین و پیچیده ترین پروژه تونل سازی خاورمیانه و یا افتتاح ساختمان جدید پلاسکو، بخشی از این پروژه ها بودند که برای بیش از 1770 نفر به طور مستقیم و برای 14200 نفر به طور غیرمستقیم و در مجموع برای حدود 16 هزار نفر اشتغالزایی انجام شد.

به گفته معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان، این بنیاد در سرمایه گذاری‌های اقتصادی خود تلاش کرده که پروژه‌های اقتصادی را با نگاهی به اهداف بنیاد در محرومیت زدایی از نقاط مختلف کشور انجام دهد و به همین منظور بخشی از این پروژه ها در نقاط محروم و کم برخوردار تعریف و به بهره برداری رسیدند.

وی خاطرنشان کرد: بهره برداری از این پروژه ها در شرایطی رقم خورد که ما در سال گذشته، بیشترین نرخ رشد پیشرفت فیزیکی پروژه ها را در مقایسه با سنوات قبل ثبت کردیم و این میزان پیشرفت فیزیکی سبد پروژه‌های بنیاد مستضعفان در 7 سال اخیر، بی نظیر بود.

اتابک درخصوص پروژه‌های توسعه‌ای مصوب شده در سال گذشته نیز گفت: در سال 1400 علاوه بر افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌ها، بر سرمایه‌گذاری‌های جدید توسعه‌ای با هدف حفظ توان بنیاد در سنوات آتی تمرکز داشتیم و در این سال، 28 پروژه جدید به ارزش 16.4 هزار میلیارد تومان به تصویب رسید و این تعداد پروژه، بیشترین حجم پروژه‌های توسعه ای مصوب و ابلاغی در بنیاد مستضعفان است.

پیش بینی صادرات یک میلیارد دلاری در سال 1401

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان در ادامه درخصوص برنامه ریزی انجام شده برای سال 1401 نیز خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط امروز کشور، تصور می کنیم در 1401، شرایط اقتصادی قابل پیش‌بینی‌تری را تجربه کنیم و خصوصاً در 3 ماهه پایانی سال در شاخصه های اقتصادی از جمله تورم، نرخ ارز، نقدینگی، ثبات نرخ ارز و ... شرایط بهتری را شاهد باشیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس ما در بنیاد مستضعفان انتظار داریم که میزان فروش محصولات تولیدی در بنیاد به 117 هزار میلیارد تومان و میزان صادرات در این گروه نیز به 920 میلیون دلار تا یک میلیارد دلار برسد؛ این در حالی است که ان‌شاءالله در سال 1401، 45 پروژه بزرگ به ارزش 15.4 هزار میلیارد تومان نیز به بهره برداری خواهد رسید.

اتابک  با اشاره به آمادگی بنیاد مستضعفان برای محقق کردن شعار سال گفت: سال 1400  موفق شدیم با هدف مانع زدایی از تولید، ساختار اقتصادی خود را منطبق بر اقتصاد مقاومتی، بازطراحی کنیم و بر همین اساس بر روی فعالیت های دانش بنیان، سرمایه گذاری و تمرکز خوبی داشتیم و توانستیم پلتفرم پیشرفته دانش بنیان را در گروه بنیاد مستضعفان طراحی و به بهره برداری برسانیم؛ پلتفرمی که بر اساس آن تمام نیازهای شرکت های تولیدی ثبت می شود و تلاش می شود تا این نیازها، با اقدامات فناورانه و با تمرکز بر توان شرکت های دانش بنیان برطرف شود و تا امروز نیز بیش از 236 مورد از این نیازها بر این پلتفرم بارگذاری شده و شرکت های دانش بنیان در حال کار برای پاسخ به آنها هستند؛ لذا امیدواریم امسال بتوانیم همراه با شعار سال، عملکرد بهتری در این بخش و پاسخ به نیازهای صنعتی کارخانجاتمان با استفاده از توان دانش بنیان ها داشته باشیم./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها