کد خبر 127864

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از ۵ تا ۷ آوریل ۲۰۲۲ (۱۶ تا ۱۸ فروردین ) برای شرکت در نشست وزیران خارجه ناتو به بروکسل در بلژیک سفر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است، بلینکن در اجلاس وزیران خارجه ناتو این فرصت را خواهد داشت تا بر نقش اساسی ناتو در حفظ امنیت فرا آتلانتیک از جمله تلاش‌های مشترک ما برای پاسخگو ساختن ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و ترویج پایان سریع جنگ انتخابی بی‌معنی و مخرب او علیه اوکراین، تاکید کند.

بر اساس این بیانیه، وزیر امور خارجه آمریکا درباره ادامه تلاش‌های متحدان واشنگتن جهت حمایت از اوکراین گفتگو خواهد کرد.

 بلینکن همچنین در نشست وزیرای خارجه گروه ۷  شرکت خواهد کرد و با سایر متحدان و شرکای آمریکا گفتگوهای بیشتری خواهد داشت.

ران کلین، رئیس کارکنان کاخ سفید اعلام کرد که هنوز زمان زیادی تا پایان جنگ در اوکراین باقی مانده است.

 وی روز یکشنبه به وقت محلی در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی نیوز آمریکا ادعا کرد: فکر می کنم اوکراینی ها در حال برنده شدن در جنگ در اطراف کی یف و در بخش شمالی کشور هستند. این یک دستاورد فوق‌العاده‌ برای آنها در نبرد خود و حمایت های آمریکا و متحدان ناتو از اوکراین است.

رییس کارکنان کاخ سفید ادامه داد: ما تقریبا هر روز سلاح به اوکراین ارسال می کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز در گفتگو با سی ان ان گفت آمریکا و ناتو مشغول ارایه سلاح هایی هستند که اوکراین به آنها نیاز دارد و به زودی برای هر یک تانک روسیه ۱۰ سلاح ضد تانک در اوکراین وجود خواهد داشت.

این در حالی است که شبکه تلویزیونی سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر روی تاریخ نهم ماه مه (۱۹ اردیبهشت) به عنوان روز پیروزی در اوکراین تمرکز کرده است.

به گفته چندین مقام آمریکایی آگاه، روسیه راهبرد جنگ در اوکراین را تغییر داده و بر کنترل  منطقه دونباس و سایر مناطق در شرق اوکراین تا اوایل ماه مه متمرکز شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

جنگ در اوکراین اکنون وارد دومین ماه شده و در حالی که رئیس‌جمهوری اوکراین از کشته شدن ۱۶ هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن ۱۳۵۱ نفر را تاکنون تایید کرده است.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم اوکراین آواره شده و بیش از یکهزار و ۸۰ نفر از غیرنظامیان در این جنگ جان باخته‌اند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها