کد خبر 127682

وزارت نیرو:

طبق اعلام وزارت نیرو و بر اساس آمارهای این وزارتخانه، ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور را تنش آبی دربرگرفته است و با مشکل کم آبی مواجهند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از وزارت نیرو، ایران یکی از کشورهای سرآمد جهان در شاخص برق‌رسانی به اقصی نقاط سرزمینی خود به شمار می‌رود، این در حالی است که در ضریب آبرسانی روستایی همچنان با نقطه مطلوب خود فاصله دارد.
بر این اساس در ۶ ماهه نخست فعالیت دولت سیزدهم دو قرارداد تأمین آب شرب و بهداشتی برای ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی کشور در دستور کار قرار گرفت.

نخست قرارداد آبرسانی به ۷ هزار و ۲۰۰ روستا با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) به امضا رسید تا در کمتر از ۳ سال مشکل تأمین آب شرب این روستاها حل شود که هم‌اکنون اغلب این پروژه‌ها فعال‌شده و یا در حال فعال شدن هستند.
علاوه بر این در اقدامی بدیع برای نخستین بار مجمع خیرین آبرسان در کشور تأسیس و آبرسانی به ۳ هزارروستای کشور را عهده‌دار شد، تفاهم‌نامه اجرای این پروژه‌ها نیز هم‌اکنون به امضا رسیده و پروژه‌های آبرسانی ۵۰۰ روستا نیز به مرحله امضای قرارداد رسیده‌اند.
با اجرای این پروژه‌ها طی سه سال آینده امید می‌رود ضریب آبرسانی روستایی کشور به ۹۰ درصد ارتقا پیدا کند.

هرچند این نقطه پایان تلاش‌ها برای ارتقای شاخص آبرسانی روستایی کشور نیست و این مسیر باید تا رسیدن به شاخص‌های مطلوب ادامه یابد.

رفع تنش آبی ۳۰۰ شهر

بنا بر آمارها هم‌اکنون ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور در تنش آبی به سر می‌برند.

در این رابطه نیز پروژه‌های متعددی فعال‌شده است تا در حداقل زمان ممکن تنش آبی این شهرها با استفاده از منابع آبی جدید و یا احداث خطوط انتقال به حداقل ممکن برسد.

گفتنی است؛ وزیر نیرو در روزهای اخیر در این باره  گفت: برای کاهش مشکل تنش آبی طرح‌های جدیدی را از جمله خطوط انتقال آب، ساخت تصفیه خانه‌ها و استفاده از منابع آب جدید آغاز کرده ایم تا این معضل را در کمترین زمان به حداقل ممکن آن برسانیم.

وی گفت: در تأمین اعتبار طرح‌های جدید نگرانی نداریم و در بودجه ۱۴۰۱ تدابیر مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها