کد خبر 127623

مذاکره‌کنندگان اوکراینی می‌گویند که این کشور در مذاکرات امروز با طرف روسی پیشنهاد داده در قبال حفظ بی طرفی، تضمین‌های امنیتی دریافت کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، حفظ بی طرفی به معنای آن است که اوکراین عضو هیچ پیمان و اتحاد نظامی نخواهد شد و اجازه تاسیس پایگاه‌های نظامی در خاک خود را به کشورهای دیگر نخواهد داد.

مذاکره کنندگان اوکراینی به خبرنگاران در استانبول گفتند که این پیشنهاد همچنین شامل یک دوره مشورتی ۱۵ ساله درباره وضعیت کریمه الحاقی به روسیه شده و تنها در صورت آتش بس کامل می تواند اجرایی شود.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی اعلام کرده بود که هرگونه توافقی در قبال اعلام بی طرفی در ازای دریافت تضمین امنیتی با برگزاری رفراندوم خواهد بود.

براساس این گزارش، پیشنهادهای اعلام شده از سوی اوکراین در حقیقت جزیی‌ترین و ملموس‌ترین پیشنهادهایی هستند که از سوی کی‌یف به طور علنی آشکار شده است.

براین اساس اوکراین همچنین خواستار تضمین امنیتی مطابق با ماده پنجم پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و بند دفاع جمعی آن شده است. لهستان، اسرائیل، ترکیه و کانادا هم از جمله کشورهایی هستند که از آنها به عنوان تضمین‌کنندگان امنیتی نام برده شده است.

الکساندر چالی یکی از مذاکره کنندگان اوکراینی اظهار داشت: اگر ما موفق به تحکیم این مفاد کلیدی شویم که برای ما بسیار اساسی هستند، در آن صورت اوکراین در موقعیتی قرار خواهد گرفت که می‌تواند شرایط خود را به عنوان یک کشور غیربلوکی و غیر هسته‌ای تثبیت کند.

وی به تلویزیون ملی اوکراین گفت: براین اساس ما میزبان پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک خود نخواهیم بود و همچنین اجازه استقرار نیروهای نظامی خارجی را در خاک خود نخواهیم داد. از سوی دیگر وارد ائتلاف‌های نظامی و سیاسی هم نخواهیم شد.

این دیپلمات اوکراینی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر رزمایش‌های نظامی نیز در خاک اوکراین تنها با رضایت کشورهای تضمین‌کننده امنیتی برگزار خواهد شد.

چالی با بیان اینکه ما منتظر پاسخ روسیه در رابطه با این پیشنهادات هستیم، افزود: در حال حاضر محتوای کافی در طرح اوکراین به نحوی که مناسب برگزاری دیدار بین پوتین و زلنسکی باشد، وجود دارد.

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و اوکراین امروز و برای اولین بار طی سه هفته گذشته در استانبول ترکیه رو در روی هم قرار گرفتند تا به آتش بس برسند. اوکراین می‌گوید که در این مذاکرات درباره مردم، قلمرو و حاکمیت خود هیچ عقب نشینی نخواهد کرد زیرا نیروهایش در روزهای اخیر موفق شده‌اند تا نیروهای روسیه را از کی‌یف عقب برانند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها