کد خبر 127456

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه سفرش به دوحه با وزیر امور خارجه قطر دیدار کرد که گفته می شود موضوع مذاکرات وین، از مهمترین محورهای اصلی گفت وگوهای طرفین بوده است .

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جوسپ بورل عصر شنبه با انتشار پیامی در توئیتر تصریح کرد که برجام عنصر مهم ثبات و امنیت گسترده در منطقه است. وی همچنین عنوان کرد که در ملاقات امروز، دو طرف تحولات اوکراین و تأثیر آن بر نظام مبتنی بر قانون و اقتصاد جهان بحث و تبادل نظر شد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دست‌یابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

در همین حال انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که وظیفه هماهنگی مذاکرات وین را برعهده دارد با هدف گفت‌ وگو درباره مسائل باقی‌مانده و جمع‌بندی مذاکرات راهی ایران شده است. او قرار است در این سفر یک روزه با علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران دیدار کند و سپس راهی واشنگتن شود.

بورل ساعاتی پیش در مجمع دوحه گفت که ایران و قدرت های جهانی به توافق نهایی در وین بسیار نزدیک شده اند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها