کد خبر 127358

هشدار دولت استرالیا:

بر اساس بخشنامه جدید کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا، چهره‌های معروف شبکه‌های اجتماعی این کشور در صورت نقض قوانین در زمینه کسب‌وکار و مشاوره‌های مالی تا ۵ سال به حبس محکوم خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا هشدار داد که چهره‌های شاخص اینستاگرام و تیک‌تاک که بدون مجوز توصیه‌های مالی به دنبال‌کنندگان خود ارائه می‌دهند ممکن است با حبس مواجه شوند.

بر اساس این بخشنامه جدید، چهره‌های معروف شبکه‌های اجتماعی که از طریق لینک، مخاطبان را به صفحه کارگزاری‌های آنلاین هدایت و از این طریق کسب درآمد می‌کنند یا به دنبال‌کنندگان خود توصیه‌های مالی ارائه می‌کنند، از این پس به مجوز نیاز دارند.

در این بخشنامه تاکید شده: هر چهره مشهوری در فضای مجازی که توصیه‌های مالی فریبنده یا گمراه‌کننده به دنبال‌کنندگان خود ارائه دهد یا بدون داشتن مجوز لازم از «اداره خدمات مالی استرالیا» به عنوان مشاور مالی فعالیت کند یا دنبال‌کنندگان خود را به خرید یک کالا یا سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار خاص ترغیب کند با مجازات حبس تا ۵ سال مواجه خواهد شد.

اینفلوئنسر‌های مالی از قدرت قابل توجهی در میان جوانانی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، برخوردارند. نظرسنجی سال پیش کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا نشان داد که یک سوم استرالیایی‌های ۱۸ تا ۲۱ ساله یک نفر را در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند و ۶۴ درصد دیگر نیز رفتار خود را بر اثر پست‌های این چهره‌های شاخص مالی تغییر داده‌اند.

محبوبیت این چهره‌ها که به «فینفلوئنسرها» معروفند باعث شده که سبک زندگی مجلل آن‌ها به کام افراد خوش بیاید و جمعیت جوانان را شیفته سبک زندگی خود کند. این شخصیت‌ها تصاویری از ماشین‌های اسپرت و قایق‌های تفریحی خود منتشر می‌کنند و از این طریق جمعیت هدف را به دنیای پیچیده سرمایه‌گذاری سوق می‌دهند.

ماه گذشته نیز یک نهاد ناظر در انگلیس خواستار احتیاط در مورد استفاده از چهره‌های معروف شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی محصولات مالی شد و اعلام کرد که شرکت‌ها باید قبل از تبلیغ دادن به آنها، مشاوره‌های حقوقی لازم را انجام دهند./باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظر

تازه ها