کد خبر 126809

محسن امیری مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی بنیاد مستضعفان اعلام کرد: واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی چابهار به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، محسن امیری با اشاره به اینکه با سنکرون این واحد ظرفیت تولید برق این نیروگاه به عنوان بزرگترین نیروگاه استان سیستان و بلوچستان به ۵۷۵ مگاوات افزایش یافت، اطهار کرد: با بهره‌برداری از واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی چابهار، ضمن افزایش راندمان نیروگاه به حدود ۵۰ درصد، از هدر رفت بیش از ۲۵۰ میلیون لیتر گازوییل در سال که ارزش جهانی آن بر اساس فوب خلیج فارس، حدود ۲۰۰ میلیون یورو استجلوگیری خواهد شد.

امیری اضافه کرد: بخش بخار این نیروگاه توسط گروه مپنا بعنوان سازنده و همچنین پیمانکار نصب و راه‌اندازی پروژه، در ۱۵ کیلومتری شرق شهرچابهار احداث شده است و با بهره‌برداری از آن، پایداری شبکه برق جنوب شرق کشور افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

وی هزینه احداث این نیروگاه را بیش از ۱۳۰ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: در دوران احداث بخش بخار نیروگاه، بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در این پروژه مشغول بکار بودند و پس از شروع دوران بهره‌برداری، مجموع پرسنل شاغل در نیروگاه به حدود ۱۴۰ نفر افزایش می‌یابد.

امیری با بیان اینکه این نیروگاه پیش از این دارای ۲ واحد گازی به ظرفیت ۳۱۵ مگاوات و ۴ واحد گازی کوچک به ظرفیت کلی ۱۰۰ مگاوات و در مجموع ۴۱۵ مگاوات بوده است، افزود: نیروگاه چابهار به دلیل عدم توسعه خطوط گاز به جنوب استان، تنها نیروگاه تمام گازوئیل سوز شبکه برق کشور است و لذا راه‌اندازی بخش بخار علاوه بر افزایش ظرفیت نیروگاه به ۵۷۵ مگاوات، از جنبه حفظ ثروت ملی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: این پروژهبا هدف افزایش بازده، ارتقاء پایداری و کاهش خاموشی در جنوب شرقکشور، افزایش اشتغال در دوران ساخت و در ادامه در دوران بهره‌برداری درشهرستان چابهار احداث شده است.

وی اظهار داشت: احداث بخش بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی چابهار با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تبصره ۱۹ قانون بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۲ و براساس مکانیزم بازگشت سرمایه از محل صرفه‌جویی سوخت احداث شده است. بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحد‌های گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از به بهره‌برداری رسیدن واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری از محل سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌گردد.

امیری افزود: علاوه بر موضوع مصرف بهینه سوخت و جلوگیری از هدررفت ثروت ملی، مساله حفظ محیط زیست، افزایش ثبات و برقراری زیرساختاصلی توسعه صنایع در جنوب استان سیستان و بلوچستان، به خصوص توسعه سواحل مکران که به دستور مقام معظم رهبری جزو اولویت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشد و همچنین کمک به رفع محرومیت در این منطقه، در این پروژه به شکل پر رنگی مدنظر بوده است.

وی در پایان اظهار داشت: در صورت اعلام نیاز شبکه و یا صنایع انرژی بر در منطقه، هلدینگ برق و انرژی صبا آمادگی اجرای بلوک دوم سیکل ترکیبی نیروگاه چابهار را داشته و بدین منظور محدودیتی از نظر فضا و امکانات زیرساختی در نیروگاه وجود ندارد.

ارسال نظر

تازه ها