کد خبر 126786

سازمان ملل اعلام کرد، بیش از دو و نیم میلیون تن از اوکراین به کشورهای اروپایی فرار کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل اعلام کرد، تعداد آوارگان اوکراینی که از کشورشان گریخته‌اند از مرز ۲.۵ میلیون تن فراتر رفته است و بیش از نیمی از آنها در کشور همجوار لهستان هستند، در حالی که حدود دو میلیون تن دیگر از آغاز تهاجم روسیه به این کشور در ۲۴ فوریه آواره داخلی شده‌اند. 

طبق گزارش این سازمان، ۱.۵ میلیون اوکراینی به لهستان، ۲۲۵ هزار تن به مجارستان، ۱۶۵ هزار تن به اسلواکی، ۹۹ هزار تن به روسیه، حدود ۸۵ هزار تن به رومانی و ۲۸۲ هزار تن به سایر کشورهای اروپایی پناهنده شده‌اند.

در همین راستا، دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل اعلام کرد، دست کم ۱.۸ میلیون تن در داخل اوکراین آواره شده‌اند.

پیشتر شبکه چینی "CGTN" اعلام کرد که یک کامیون حامل کمک از این کشور به مرز رومانی و اوکراین رسیده است که شامل مواد غذایی و سایر اقلام اساسی به ارزش ۵ میلیون یوان است.

در اولین ساعات صبح پنجشنبه ۲۴ فوریه، روسیه عملیات نظامی را در اوکراین آغاز کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این عملیات زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار داده است و غیرنظامیان در خطر نیستند. مسکو می‌گوید قصد ندارد سلطه بر اوکراین را ندارد، بلکه قصد دارد کی‌یف را خلع سلاح و تهدیداتش را متوقف کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پس از اولین روز حمله کشورش به اوکراین اعلام کرد که "اگر این اقدام را انجام نمی‌دادیم با تهدید مواجه می‌شدیم و نمی‌دانم کشور ما پس از آن چگونه ادامه می‌داد".

وی تاکید کرد تمام تلاش‌های روسیه برای دستیابی به توافق بر سر عدم گسترش ناتو با شکست مواجه شده است./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها