کد خبر 126693

رستم قاسمی گفت:‌ در سفر به آذربایجان تفاهم‌نامه‌ای را خصوصا در حوزه ترانزیت با آذربایجان خواهیم داشت و در بحث مشارکت در نوسازی این کشور نیز گفتگو خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رستم قاسمی اظهار کرد:‌ در سفر به آذربایجان تفاهم‌نامه‌ای را خصوصا در حوزه ترانزیت با آذربایجان خواهیم داشت و در بحث مشارکت در نوسازی این کشور نیز گفتگو خواهیم کرد.

وی افزود:‌ امیدواریم در پانزدهمین کمیسیون مشترک بین ایران و آذربایجان، شاهد امضای تفاهمات و توافقات میان دستگاه‌های مختلف دو کشور باشیم. 

وی از توافق برای واگذاری چند پروژه به ایران از سوی کشور آذربایجان در این سفر خبر داد و گفت: موضوع عبور از رودخانه نیز در دستور کار است و مقرر شده آذربایجان برای تردد به سمت نخجوان از خاک ایران عبور کنند.

وی با بیان این‌که این مسئله جزو برنامه‌های قراردادی ما در این سفر است، تصریح کرد:‌ حوزه انرژی و موضوع آب از دیگر موضوعات مورد توافق ایران با آذربایجان در حوزه صنعت است؛ همچنین با توجه به فعالیت ایران‌خودرو در این کشور، مقرر شده این شرکت توسعه پیدا کند.

قاسمی با بیان این‌که گفت‌وگو در حوزه کشاورزی و واردات کالا میان دو طرف نیز در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: وزارتخانه‌هایی که در این سفر ما را همراهی می‌کنند، هر کدام توافقنامه‌هایی را خواهند داشت که امیدواریم در این سفر امضا خواهد شد.

به گزارش تسنیم، همچنین قرار است وزیر راه و شهرسازی در رابطه با راه‌اندازی مجدد قطار نخجوان-مشهد با طرف آذربایجانی مذاکره کند. ارتقای همکاری‌های ایران و آذربایجان در زمینه حمل و نقل جاده‌ای با توجه به افزایش میزان تردد ناوگان با بیش از 70 هزار دستگاه کامیون و پیگیری راه‌اندازی مجدد قطار مسافری نخجوان- مشهد- نخجوان از محورهای سفر وزیر راه و شهرسازی خواهد بود.

قاسمی در این سفر درباره ازسرگیری پروازهای هما و همچنین سایر شرکت‌ها به کشور آذربایجان و افزایش تعداد پروازها با همتای آذربایجانی خود به رایزنی می‌پردازد. کاهش یا حذف عوارض ناوگان ایرانی متردد به قلمرو آذربایجان از محورهای مهم این سفر خواهد بود. وزیر راه و شهرسازی در سفر امروز به آذربایجان بر ضرورت از سرگیری فعالیت سرویس‌های منظم مسافربری دو جانبه با رعایت نظام‌نامه‌های بهداشتی باتوجه به واکسیناسیون بالای 80 درصد در ایران تیز تاکید خواهد کرد.

پیگیری پروژه احداث پل آستاراچای، تکمیل پروژه بارانداز ریلی آستارا و پروژه ریلی رشت-آستارا به عنوان بخشی از کریدور شمال-جنوب از دیگر موضوعات سفر وزیر راه و شهرسازی به آذربایجان است.

همچنین در این سفر مقامات دو کشور درباره توسعه همکاری‌های متقابل در زمینه کشتیرانی رو-رو، کشتی‌سازی، تعمیر کشتی و ایجاد خطوط کشتیرانی مشترک کانتینری، یخچالی رو-رو صحبت خواهند کرد.

ارسال نظر

تازه ها