کد خبر 126244

رئیس ‌کل بانک مرکزی:

علی صالح آبادی با بیان اینکه درآمدهای ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد و ارزش تجارت خارجی با رشد ۳۸ درصدی نسبت به سال گذشته به ۹۰ میلیارد دلار رسیده است گفت: نسبت به پایداری و بهبود شاخص های اقتصادی در سال آتی امیدواریم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس ‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه شاخص عملکرد بانک‌های قرض‌الحسنه در مقایسه با بانک‌های دیگر مشخص می‌کند این بانک‌ها در ثبات مناسب ‌تری قرار دارند، افزود: در تلاش هستیم فرهنگ قرض‌الحسنه را بیشتر ترویج دهیم.

علی صالح آبادی گفت: اقدامات  ویژه ‌ای برای مقررات و نظارت بر روی صندوق‌های قرض‌الحسنه در حال اجراست تا ضمن نظام‌مند‌ کردن آنها از بروز مشکلات احتمالی برای نظام پولی جلوگیری شود.

رئیس‌ کل بانک مرکزی با اشاره به بررسی لایحه بودجه سال 1401 در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر نمایندگان مجلس در تدوین بودجه سال 1401 دقت در توازن را رعایت کنند و ناترازی بودجه ‌ای نداشته باشیم، قطعا با همکاری سایر حوزه ها در اقتصاد کلان شاهد ثبات و آرامش خواهیم بود.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی گفت: این سامانه در مرحله اول مختص تامین ارز مسافرتی است و در حال حاضر این سامانه فقط برای ارائه ارز به مسافران طراحی شده و در آینده نزدیک با برقراری ارتباط با وزارتخانه های دیگر برای کلیه منقاضیان ارز، دسترسی و خدمات ایجاد خواهد خواهد شد.

صالح آبادی ادامه داد: متقاضیان ارز با مراجعه به این سامانه کلیه مدارک خود را بارگذاری کرده و با تعیین زمان و محل دریافت ارز، بدون نیاز به صف و اتلاف وقت ارز مورد نیاز خود را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: هدف از راه انداری این سامانه در راستای فرهنگ مشتری مداری و حفظ رعایت شئون شهروندان و جلوگیری از حضور فیزیکی آنان در صف های طولانی است.

درآمدهای ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد
رئیس کل بانک مرکزی ثبات و آرامش در بازار ارز را در گرو درآمدها وعرضه مناسب ارز در کشور دانست و خاطرنشان کرد: بازار متشکل ارزی با رشد 207 درصدی در امسال به رقم 1 میلیارد و 620 میلیون دلاری در معاملات خود رسید.

صالح آبادی افزود: ارزش تجارت خارجی نیز با رشد 38 درصدی نسبت به سال گذشته به 90 میلیارد دلار رسید و در سامانه نیما نیز بیش از 26 میلیارد دلار عرضه به ثبت رساندیم که در مجموع 66 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است؛ برهمین اساس نسبت به پایداری و بهبود شاخص های اقتصادی در سال آتی امیدواریم.

ارسال نظر

تازه ها