کد خبر 125762

کامبوج از ایران برای اکتشاف نفت و گاز در این کشور دعوت کرده و امیدوار است با این کار رؤیای تولید نفت کامبوج محقق شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از استریتس تایمز، کامبوج از ایران برای اکتشاف نفت و گاز در این کشور دعوت کرده و امیدوار است با این کار رؤیای تولید نفت کامبوج محقق شود.
کامبوج از ایران خواسته بلوک‌های نفتی موجود و مناطق جدیدی را که ظرفیت تولید نفت و گاز دارند بررسی کند.

این دعوت طی دیدار وزیر معادن و انرژی کامبوج و سفیر ایران در ویتنام و کامبوج صورت‌گرفته است.

دبیرکل وزارت نفت کامبوج گفت:«ایران تجربه قابل‌ملاحظه‌ای به‌عنوان یک تولیدکننده نفت و گاز دارد و هدف این دیدار تقویت روابط اقتصادی بیشتر بین دو کشور بوده‌است».

وی گفت این وزارت‌خانه از سرمایه‌گذاران ایرانی خواسته امکان سرمایه‌گذاری در بلوک‌های نفتی فعلی کامبوج و اکتشاف بلوک‌های جدید را بررسی کنند. مذاکرات در این زمینه در مراحل اولیه خود قرار دارد.

وی اظهار داشت:«این آغاز کار است و هنوز مشخص نیست کدام سرمایه‌گذاران از شرکت‌های ایرانی قادر به سرمایه‌گذاری خواهند بود. این یک مذاکره دیپلماتیک است و منتظر نتایج آن هستیم».همچنین مذاکراتی در مورد امکان تاسیس یک پالایشگاه در کامبوج و انجام کمک‌های فنی و آموزش منابع انسانی در بخش نفت و همکاری در زمینه تجارت انرژی و توسعه زیرساخت‌های برق صورت‌گرفته است.
شرکت کریس انرژی کامبوج در اواخر 2021 اعلام ورشکستگی کرد و ادعا کرد نمی‌تواند 500 میلیون دلار بدهی خود را پرداخت کند.
این شرکت قبل‌از تعطیلی تنها حدود 300 هزار بشکه در روز تولید نفت داشت.
کامبوج از آن زمان تلاش در جذب سرمایه‌گذاران و تیم‌های تحقیقاتی برای بازگرداندن رؤیای تولید نفت خود دارد.
اگر ایران برای سرمایه‌گذاری در کامبوج و توسعه بلوک‌های نفتی آن توافق کند، بخش نفت داخلی این کشور می‌تواند فعالیت‌های تولیدی خود را از سر بگیرد.
مقامات کامبوج عقیده دارند تجربه و شایستگی ایران در زمینه نفت و گاز منافع بسیاری برای این صنعت کامبوج خواهد داشت.
ازسرگیری تولید نفت کامبوج می‌تواند قیمت نفت را پایین آورده و درآمد بیشتری برای این کشور داشته باشد تا در زمینه‌های حیاتی مثل بهداشت و آموزش هزینه کند.
شرکت مبادله پترولیوم امارات در پایان 2019 برای سرمایه‌گذاری در این کشور توافق کرده بود اما این طرح به‌خاطر همه‌گیری کرونا متوقف شد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها