کد خبر 125405

لادن مجددا ادعای حمله به اوکراین توسط روسیه را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: احساس من می گوید روسیه در چند روز آینده حمله خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان آمریکا، بایدن ادامه داد: آمریکا دلایل لازم را دارد تا باور کند که روسیه مشغول عملیات دروغین است.

رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد تمام نشانه هایی که ما داریم می گویند آنها آماده ورود به اوکراین و حمله به این کشور هستند. احساس من می گوید این حمله طی چند روز آینده انجام خواهد شد.

بایدن گفت که پاسخ های روسیه ارسال شده است اما او هنوز آنها را نخوانده است.

وی خاطرنشان کرد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز به سازمان ملل خواهد رفت تا مسیر دیپلماتیک را ترسیم و تکرار کند که "یک راه وجود دارد."

بایدن اضافه کرد که هیچ برنامه ای برای تماس با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ندارد.

 جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در واشنگتن به رغم پایان ضرب الاجل‌های ساختگی آمریکا درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین و عدم تحقق آن، ادعا کرد: احتمال حمله روسیه به اوکراین وجود دارد. از جمله بهانه های ساختگی روسیه برای حمله به اوکراین می توانند مانند گزارش‌های روز چهارشنبه مبنی بر گورهای دسته جمعی در دونباس باشد.

این مقام کاخ سفید همچنان مدعی است: ما در موقعیتی هستیم که معتقدیم یک حمله می تواند در هر زمانی اتفاق افتد. گفته ها و کردار روسیه وجود دارد.

جن ساکی ادامه داد: نیروهای روسیه همچنان به شکل تهدید آمیزی در مرزها مستقرند. وقتی یک کاهش تنش معنادار باشد، آن را خواهیم دید. آمریکا خواهان کاهش قابل تایید نیروهای روسیه در مرز با اوکراین است.

 ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز  روز چهارشنبه به وقت محلی گفت: نگرانی ما اصلا کاهش نیافته است زیرا روسیه به استقرار نیروهای خود در نزدیکی مرز اوکراین ادامه می دهد.

آمریکا و هم پیمانانش در اروپا و ناتو در روزهای گذشته موج عظیمی از شایعات و ادعاهای بی اساس را مبنی بر اینکه روسیه قصد دارد روز ۱۵ یا ۱۶ فوریه(امروز) به اوکراین حمله کند، به راه انداخته بودند؛ موضوعی که هرگز اتفاق نیفتاد.

روسیه روز گذشته اعلام کرد که شماری از نیروهایش را همزمان با پایان یافتن رزمایش مدنظرش از مرز با اوکراین به پایگاههای خودشان بازمی‌گرداند. این موضوع از سوی برخی کشورهای مورد استقبال قرار گرفته اما واشنگتن باز هم در مسیرجنگ‌افروزی، اعتقاد دارد که احتمال حمله روسیه به اوکراین وجود دارد.

فضاسازی اخیر غرب نشان می دهد که آمریکا و متحدانش به شدت تلاش می کنند از فرصت ایجاد شده در مورد تنش مسکو- کی‌یف نهایت استفاده را برای تضعیف روسیه و تنزل دادن اعتبار و جایگاه مسکو در جامعه جهانی با جنگ روانی کنند.

آنچه عیان تر شده، عدم تصمیم روسیه به جنگ و آرام شدن اوضاع و برعکس قصد آمریکا و متحدانش برای ملتهب نشان دادن شرایط است.

مسکو بارها اعلام کرده است که قصدی برای حمله نظامی به اوکراین ندارد و درصدد دریافت تضمین‌های امنیتی است که مانع از توسعه ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا (ناتو) می‌شود./ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها