کد خبر 125390

پس از اینکه فرانسه و ایران گفتند طرف‌هاِ گفتگوهای هسته‌ای، به توافقی برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی {برجام} نزدیک‌تر شده‌اند، بهای نفت در معاملات آسیایی ۲ درصد کاهش یافت و تنش‌ها در بازار انرژی بر سر تمرکز نیروهای روسی در مرز اوکراین را خنثی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پس از اینکه فرانسه و ایران گفتند طرف‌هاِ گفتگوهای هسته‌ای، به توافقی برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی {برجام} نزدیک‌تر شده‌اند، بهای نفت در معاملات آسیایی ۲ درصد کاهش یافت و تنش‌ها در بازار انرژی بر سر تمرکز نیروهای روسی در مرز اوکراین را خنثی کرد.

به نقل از رویترز، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) پس از افزایش ۱/۷ درصدی در روز گذشته، در در آخرین معاملات به قیمت ۹۱/۷۲ دلار در هر بشکه معامله شد. نفت برنت هم با قیمت ۹۲/۸۸ دلار معامله شد.

کلودیو گالیمبرتی، معاون ارشد شرکت مشاوره ریستاد انرژی در همین پیوند گفت: «اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا، تسکین بسیار مورد نیاز قیمت‌های جهانی نفت را فراهم می‌کند، زیرا احتمال عرضه جدید نفت خام، کسری موجود میان عرضه و تقاضا را کاهش می‌دهد.»

فرانسه روز چهارشنبه گفت که تا اتخاذ تصمیم برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی تنها چند روز دیگر باقی مانده است و اکنون این انتخاب سیاسی به عهده تهران است. این در حالی است که تهران از قدرت‌های غربی می‌خواهد که «واقع‌بین» باشند.

با توجه به توافق جدید، کره جنوبی که قبلا یکی از مشتریان اصلی نفت تهران در آسیا بود، روز چهارشنبه گفت که مذاکراتی را در سطح کاری برای ازسرگیری واردات نفت خام ایران و لغو مسدود کردن منابع مالی ایران انجام داده است. به باور تحلیل‌‌گران، در صورت توافق، ایران می‌تواند با افزایش عرضه، با سرعتی بیش‌تر از زمانی که پس از توافق اولیه برجام در سال ۲۰۱۵ به بازار نفت بازگشت، وارد بازار شود.

بنیاد پژوهشی اوراسیا در تحلیلی در همین پیوند می‌گوید: «این بار، توافق تدریجی {موقت} می‌تواند ۱ تا ۲ ماه طول بکشد، اما ایران احتمالاً فوراً صادرات نفت را به صورت قانونی و غیرقانونی افزایش خواهد داد. اکنون مستراین عمده نفت ایران، بازارهای آسیایی و نفت ذخیره شده در مخازن پیوندی در چین هستند.

بازارهای نفت در هفته‌های اخیر زیر تاثیر موضع تهدیدآمیز روسیه در قبال اوکراین قرار گرفته‌اند و این نگرانی‌ وجود دارد که اختلالات عرضه از سوی این تولیدکننده بزرگ در بازار جهانی، می‌تواند قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

ارسال نظر

تازه ها