کد خبر 124960

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که کاخ سفید موافقت کرده است در صورت حمله روسیه به اوکراین، پنتاگون برای خروج هزاران امریکایی از این کشور کمک خواهد کرد.

به گزارش بااقتصاد، وال استریت ژورنال روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که ۱۷۰۰۰ نیروی اعزامی آمریکا به لهستان مطابق با نقشه دولت آمریکا به احداث اردوگاه و تاسیسات موقت در مرز لهستان با اوکراین خواهند پرداخت تا برای کمک به شهروندان این کشور در اوکراین آماده شوند.

این مقامات اعلام کردند که نیروهای آمریکایی اجازه ورود به اوکراین، خروج شهروندان آمریکایی و انجام پرواز در داخل اوکراین را ندارند.

مقامات آمریکایی همچنین عنوان کردند که این ماموریت بر روی ارائه حمایت لجستیک جهت کمک به خروج شهروندانی که به طور زمینی به لهستان می‌روند تمرکز خواهد داشت.

مقامات تخمین می‌زنند که ۳۰ هزار شهروند آمریکایی در حال حاضر در اوکراین به سر ببرند و برخی از آن‌ها بخواهند درصورت حمله روسیه به اوکراین فورا از این کشور خارج شوند.

وال استریت ژورنال گزارش داد که دولت بایدن با اتخاذ چنین تدابیری در تلاش است تا از وقوع مجدد فرایند تخلیه پر از هرج و مرجی که اوت گذشته در فرودگاه کابل رخ داد، جلوگیری کند.

اوکراین در آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی کمپین نظامی را علیه جدایی طلبان جنوب شرق اوکراین آغاز کرد که روی کار آمدن دولت مرکزی کی‌یف را به دنبال یک کودتای تحت حمایت آمریکا قبول نداشتند. سازمان ملل برآورد می‌کند که در درگیری‌های اوکراین بیش از ۹۰۰۰ تن کشته شده‌اند.

اطلاعات ارتش اوکراین مدعی است که مسکو برای حمله در اوایل ۲۰۲۲ آماده می‌شود. مقامات آمریکا، ناتو و اوکراین گفته‌اند که نیروهای روسیه در مقابل مرز اوکراین تجمع کرده‌اند. روسیه نیز ضمن رد این ادعا، آن را پروپاگاندای "ستیزه‌جویانه" آمریکا خوانده است./ ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها