کد خبر 124799

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام داشت که با توجه به بالا رفتن بهای گاز در پی عواملی همچون عرضه کمتر از سوی روسیه و پایین آمدن میزان ذخیره سازی کنونی، تحادیه اروپا با آمریکا و دیگر عرضه‌کنندگان گاز درباره افزایش تحویل این حامل انرژی به اروپا گفت و گو خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اورسولا فون درلاین در نشستی با رسانه های آلمان گفت که ما سرگرم ایجاد مشارکتی با ایالات متحده برای دستیابی به امنیت انرژی هستیم که ابتدا در باره افزایش عرضه گاز ال ان جی هست و با دیگر تولیدکنندگان گاز مانند نروژ نیز در باره افزایش عرضه به اروپا مذاکره می کنیم.

بهای گاز در اروپا به علت چند عامل مانند واردات کمتر از میزان پیش بینی شده از روسیه، تا سطح بی سابقه ای بالا رفته است. میزان ذخیره سازی کنونی گاز اروپا نیز نزدیک به ۱۰ درصد کمتر از معمول در این موقع از سال برآورد می شود.

فون در لاین، تمایل نداشتن شرکت گازپروم روسیه را به افزایش عرضه گاز به اروپا به رغم بالارفتن بی سابقه قیمت ها و تقاضای بسیار زیاد، شگفت آور دانست و افزود: نشانه های فزاینده ای وجود دارد که کرملین از عرضه گاز به عنوان اهرم اعمال فشار سیاسی، بهره برداری می کند.

روسیه نزدیک به ۴۰ درصد از نیازمندی اتحادیه اروپا را به گاز تامین کند و تاثیر بالقوه حمله احتمالی روسیه به اوکراین بر این عرضه، اتحادیه اروپا را به درخواست افزایش صادرات از دیگر کشورها، واداشته است. مقام های بلندپایه اتحادیه اروپا و ایالات متحده روز دوشنبه در واشنگتن برای مذاکره در باره گاز طبیعی مایع شده ملاقات می کنند. اتحادیه اروپا همچنین با قطر تولید کننده عمده گاز مذاکره می کند و کدری سیمسون مسئول انرژی این نهاد اروپایی هم چند روز پیش از جمهوری آذربایجان، دیدار کرده است.

اتحادیه اروپا بر این باور است که زیرساخت های ذخیره سازی گاز و توانایی وارد کردن ال ان جی بیشتر، باید مانع وارد شدن تکانه های عمده به کشورهای عضو شود، اما تحلیل گران بر این باورند که توقف کامل عرضه روسیه، موجب الزامی شدن اقدامات اضطراری و فوق العاده مانند تعطیلی کارخانه ها خواهد شد.

فون در لین پیش بینی کرده که بهای گاز برای مدتی در سطح بالا باقی بماند.

بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واکنش به اوج گیری اخیر بهای گاز، معافیت های مالیاتی و دیگر اقدامات را برای محافظت از مصرف کنندگان در برابر صورت حساب های بالاتر به اجرا گذاشته اند.

اروپا در حوزه انرژی سال سختی را با افزایش سرسام‌آور قیمت گاز پشت سر گذاشته است. وابستگی زیاد آلمان به گاز روسیه به عنوان یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف ژئواستراتژیک اتحادیه اروپا در بحبوحه تنش‌ها بر سر اوکراین، به نظر می‌رسد. به این ترتیب، مشکل اتحادیه اروپا، وابستگی زیاد به واردات گاز از روسیه است که حدود ۴۱ درصد از مجموع واردات گاز را شامل می‌شود. با وجود توزیع گاز روسیه در ۲۰ کشور عضو این نهاد، اما شرکای جنوب شرقی این نهاد بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.

علاوه بر این، ذخایر گازی کشورهای اروپا در حال حاضر که نیمکره شمالی در اواسط زمستان به سرمی‌برد، حدود ۴۰ درصد است، در حالی که این میزان سال پیش، ۵۳ درصد بود.

همچنین با وجود اینکه برلین و مسکو، برنامه‌ها برای افزایش واردات گاز از طریق خط لوله نورداستریم۲ را پیش می‌برند و به رغم مخالفت آمریکا، در انتظار آغاز بهره‌برداری هستند، اما تنوع بخشیدن به سبد واردات گاز و کاهش وابستگی به روسیه از اهداف بزرگی است که اتحادیه اروپا از مدت‌ها پیش در سر می‌پروراند.

آمریکا به شدت به برلین فشار می‌آورد تا تعلیق خط لوله گاز نورداستریم‌۲ را در بسته تهدیدات علیه روسیه لحاظ کند. آلمان در مقابل، تمایلی به باز شدن پرونده نورداستریم به تنش‌های اوکراین ندارد و نمی‌خواهد صنعت خود را در معرض خطر قرار دهد. گاز اصلی‌ترین دارایی استراتژیک روسیه است که به تازگی قراردادهای عرضه آن را به چین تمدید کرده است.

آنچه واضح است اینکه آمریکا در تلاش است تا با مرتفع کردن نگرانی کشورهای اروپایی در مسئله بحران انرژی، همزمان با خارج کردن اهرم فشار روسیه در بستن شیرهای گاز به روی اروپا، شرکای اروپایی خود را در چنگ و دندان نشان دادن به کرملین، با خود همراه کند. ذکر این نکته ضروری است که تهدید به قطع انتقال گاز درست همانند تهدید به حمله به اوکراین، ادعاهایی است که نه از طرف روسیه بلکه دائما از سوی غرب شنیده می‌شود.

این شرایط سبب شده تا از هفته‌ها قبل، جست‌وجوی "دیوانه‌وار" برای یافتن جایگزین گاز روسیه در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت آغاز شود. آمریکا درصدد است تا ائتلافی از صادرکنندگان گاز مایع برای تقویت ارسال محموله‌ها به اروپا ایجاد کند. در حال حاضر هفت ایستگاه پردازش گاز مایع در اسپانیا و یک مورد در پرتغال وجود دارد. ۳۰ درصد از مجموع ذخیره‌سازی گاز مایع اروپا در اسپانیا انجام می‌شود.  در حال حاضر واشنگتن بزرگترین تامین‌کننده گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) اتحادیه اروپا است.

برخی کشورهای اروپایی از این بیم دارند که هرگونه تحریم اقتصادی علیه روسیه، در صورتی که تنش به درگیری یا تهاجم آشکار منتهی شود، می‌تواند بحران تامین انرژی در اروپا که به دنبال بحران ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ تشدید شده است را تحت تاثیر قرار دهد. اتحادیه اروپا هفته گذشته تمایل خود برای تقویت ائتلاف انرژی با قطر را ابراز کرد. آمریکا نیز از قطر و سایر کشورها خواست تا صادرات گاز طبیعی مایع که طی فرآیندی، قابلیت انتقال با مخازن به جای خطوط لوله گاز را یافته است، افزایش دهند./ایرنا

ارسال نظر

تازه ها