کد خبر 124755

امروز نمایندگان مردم در مجلس لایحه موافقتنامه خدمات هوایی بین دولت ایران و صربستان را به تصویب رساندند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 18 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقتنامه خدمات هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان، با این لایحه با 160 رأی موافق، 5 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است: موافقتنامه خدمات هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان مشتمل بر یک مقدمه، بیست ماده و یک ضمیمه به شرح پیوست، تصویب و به دولت اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

بر اساس تبصره آن؛ در اجرای این موافقتنامه و اصلاحات بعدی آن رعایت اصول هفتاد و هفتم (77)، یکصد و بیست و پنجم(125) و یکصدو سی و نهم (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

عبدالجلال ایری در تشریح این موافقتنامه گفت: این موافقت نامه با حضور دستگاه های ذیربط و کارشناسان در کمیسیون عمران مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد و دارای 20 ماده است که براساس آن رعایت اصول 77، 125 و 139 قانون الزامی است و برای امکان ایجاد سوخت گیری و تبادلات دو کشور تردد به اروپا و برخی مواردی که به نفع دولت است، نیازمند موافقت نامه ای بودیم که در قالب این موافقت نامه به دولت اجازه داده می شود به این موارد ورود کند و چارچوب توافق نامه بین المللی است.

احد آزادیخواه در ادامه در اخطاری با استناد اصل 125 قانون اساسی در مورد این توافق نامه گفت: در هیچکدام از توافق نامه ها، اصل تقدم و تأخر رعایت نمی شود، یعنی اول مجلس باید تصویب و سپس دولت امضا کند، اما دولت نخست امضا کرده و سپس رعایت برخی بندها را الزامی می کند، بنابراین نیاز است مقاوله نامه ها و موافقت نامه ها قبل از امضای دولت در مجلس تصویب شود.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: براساس اصل 77 که در مورد تصویب موافقت نامه ها و مقاوله نامه های بین المللی است، ابتدا مقاوله نامه ها باید در مجلس تصویب شده و سپس دولت امضا کند و پیش از هیچ توافقی، اسناد مبادله نمی شود. در حال حاضر در مجلس این روال رعایت می شود./

ارسال نظر

تازه ها