کد خبر 124754

خطیب زاده:

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: هیات مذاکره کننده ایران ان‌شاءالله فردا عازم وین خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار کرد : ما آماده شرکت در دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان در بغداد هستیم و برگزاری تاریخ بعدی مذاکرات ایران و عربستان منوط به ایجاد اراده در این زمینه در ریاض است و به محض که این اراده شکل بگیرد ما در بغداد حاضر خواهیم بود.

خطیب زاده تاکید کرد : هیات مذاکراتی ایران با ظرفیت ملی خود و با تمامی اجازه‌های لازم و توان خود از روز اول، در مذاکرات وین حاضر شده است .

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه روز گذشته اعلام کرد که در جریان مذاکرات وین در حوزه اخذ تضمین ها پیشرفت هایی حاصل شده و این پیشرفت ها در چه حوزه هایی بوده است، خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: اجازه بدهید آنچه که در میز گفت وگوها مطرح و در مورد آن رایزنی می شود در فضای عمومی مطرح نشود.

وی ادامه داد: در حوزه اخذ تضمین ها در مورد ابعاد مختلف آن با ارائه راهکارهای خلاقانه و با ابتکاراتی که صورت گرفته بحث و رایزنی شده است. توافقاتی حاصل شده است ولی نباید فراموش کنیم که در مورد هیچ چیزی توافق نمی شود مگر اینکه در مورد همه چیز توافق انجام شود.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران و آذربایجان و سفر مقامات دو کشور به تهران و باکو اظهار کرد: روابط ایران و آذربایجان از برخی از سوءتفاهمات رسانه ای عبور کرده است.

وی با بیان اینکه در حوزه روابط با کشورها بحث دیپلماسی عمومی برای ما مهم است و در متن حضور دارد، گفت: بین ایران و آذربایجان در حوزه موضوعات دوجانبه موضوع بازسازی و همکاری های منطقه ای، اقدامات و همکاری لازم در حال انجام است. برای نمونه در مورد کریدور خلیج فارس تا دریای سیاه درست است که ایران هماهنگ کننده این روند است ولی آذربایجان، ارمنستان، یونان و بلغارستان نیز در این روند حضور دارند. ایران در حوزه منطقه ای بر روی ترتیبات منطقه ای درون زا تأکید دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال در مورد حملات نظامی اخیر ترکیه به منطقه شمال عراق و تحلیل برخی از رسانه های ترکیه ای مبنی بر اینکه این حملات پیام هایی را از سوی ترکیه به ایران و حتی آمریکا دارد و یک نوع جنگ ژئوپلیتیک است، تصریح کرد: احترام به تمامیت ارضی عراق موضوعی جدی برای ایران است.

وی ادامه داد: مرزهای ایران و ترکیه سال های سال مرزهای صلح و دوستی بوده اند و روابط دو کشور روابط طبیعی است و سال هاست که ما از منازعات ژئوپلیتیک دور بوده ایم.

خطیب زاده با بیان اینکه دو کشور ایران و ترکیه در موضوعات مختلف با یکدیگر رایزنی و گفت‌وگو می‌کنند، اظهار کرد: در برخی از این حوزه ها مواضع دو کشور به یکدیگر نزدیک است و در برخی از حوزه‌ها نیز تلاش مان این است که از اختلاف نظرها عبور کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته شده که آقای گلبدین حکمت یار یکی از مقامات سابق افغانستان به تازگی به ایران سفری داشته است و آیا این خبر تأیید شده است، گفت: رفت‌وآمد چهره‌های افغانستانی به ایران امر تازه‌ای نیست. تهران به صورت منظم میزبان گروه ها و چهره های مختلف محترم افغانستانی بوده است. در چارچوب این مسیر که در انجام گفت‌وگوهای بین افغانی تأکید دارد و ما این مسیر را ادامه می‌دهیم.

خیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه گفته شده در جریان تحولات اخیر در افغانستان حدود یک میلیون نفر افغانستانی به ایران آمده‌اند و برخی از آن ها با ویزاهای یک ماهه و سه ماهه آمده اند و اکنون با توجه به مدت زمان اتمام ویزای‌شان با مشکلاتی روبرو هستند، تصریح کرد:  ما در خصوص بی جاشدگان افغانستانی، در ایران با یک معضل جدی روبرو هستیم. در بازه زمانی که فضای ناامنی در افغانستان حاکم شده بود با سیل عظیم بی جاشدگان به مرزهای ایران مواجه شدیم. بسیاری از آن ها به صورت غیرقانونی و برخی دیگر نیز به صورت قانونی وارد شدند. ما تلاش کرده ایم چه آن هایی که به صورت قانونی و چه آن هایی که به صورت غیرقانونی به ایران آمده اند در وضعیت مناسب انسانی قرار بگیرند.

وی با اشاره به حضور چندین میلیون مهاجر افغانستانی به ایران و اینکه ما در این زمینه مشکلات زیادی داریم، گفت: متأسفانه هیچ کمک قابل توجهی از سوی نهادها و سازمان های بین المللی به ایران صورت نگرفته در حالی که آن ها وضعیت سخت و دشوار اتباع افغانی را می دانند.

وی افزود: در مورد آن هایی که مدت ویزای آن ها تمام شده تلاش کردیم که این ویزاها را تمدید کنیم و روند مربوط به آن را تسهیل کنیم ولی جمعیت چندصدهزارنفری جمعیت زیادی است.

خطیب زاده افزود: ما همچنین تمام تلاش مان را می کنیم که افغانستان دارای فضای مناسبی باشد که افغانستانی های باغیرت بتوانند در کشور خودشان زندگی محترمی داشته باشند.

سخنگوی وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از رسانه های غربی اعلام کرده اند که دور هشتم مذاکرات وین از فردا سه شنبه از سر گرفته خواهد شد، گفت: ان‌شاءالله هیئت مذاکراتی ایران فردا عازم وین خواهند بود و این انتظار وجود دارد که همه هیئت ها فردا برگردند و رایزنی‌ها و گفت وگوها از سر گرفته شود.

وی ادامه داد: طبیعی است که ایران انتظار دارد که تصمیمات لازم و ضروری از سوی طرف های مقابل به ویژه واشنگتن اتخاذ شده باشد، در موضوع رفع تحریم ها و انتفاع ایران از برجام.

خطیب زاده افزود: انتظار ما این است که هیئت ها از جمله آمریکایی ها با دستورالعمل روشن برای عمل به تعهداتشان در راستای برجام و رفع تحریم ها به وین برگردند. موضوعات قابل توجهی در دستور کار است که جز با تصمیمات سیاسی واشنگتن احتمالا گشایشی در آن متصور نیست.

وی با بیان اینکه این انتظار وجود دارد که اظهارنظرهای مثبت در مورد مذاکرات و برجام در عمل تبدیل به اجرای تعهدات شود، تأکید کرد: مقامات آمریکایی باید بدانند که هزینه تصمیمات مخرب و غلط آن ها در خصوص خروج غیرقانونی از برجام و عدم انجام تعهداتشان را نمی توانند از جیب ملت ایران بپردازند. آن ها باید اعتماد ملت ایران را کسب کنند و در عمل نشان دهند که از مسیری که رفته اند برگشته اند و برخی از اظهارات که بیانگر این است که آن ها حاضر نیستند هزینه تصمیمات غلط خود را بپردازند مانع بزرگی در این زمینه است. ما منتظر می مانیم که در وین این تغییر رفتار را به صورت عملی ببینیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین با بیان اینکه اروپایی ها نیز در حوزه برجام بی عملی های مفصل و مکرری داشته اند، ادامه داد: تنها راه این است که به تعهدات خود عمل کنند و از بی عملی مطلق عبور کنند و برای یک بار نشان دهند که از اراده و توان لازم برای انجام تعهداتشان برخوردار هستند و کنشگران قابل اتکایی در نظام بین الملل هستند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اقدامات و برنامه های برخی از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور علیه زبان فارسی و اظهارنظرهای مختلف مطرح شده در این زمینه گفت: برخی تلاش ها، دسیسه ها و توطئه ها علیه هویت ایران و علیه ملت بزرگ ایران در جریان است که البته این ها امر جدیدی نیست و نیت آن هایی که این توطئه ها و دسیسه ها را علیه ملت بزرگ ایران انجام می دهند بر کسی پوشیده نیست. آن ها در جنگی وارد شده اند که از قبل در آن شکست خورده هستند، جنگ علیه هویت ایرانی و زبان فارسی.

وی با بیان اینکه زبان فارسی، زبانی است که تاریخ ما را پیوند داده است و با آن خاطرات مشترک یک ملت را تکرار می کنیم، گفت: حتی کسانی که آشنایی کمی با ادبیات فارسی دارند با جایگاه زبان فارسی آشنا هستند. این دسیسه ها مثل کف روی آب هستند و خیلی تأثیرگذاری ندارند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تصمیم اخیر رئیس جمهور آمریکا در مورد تمدید برخی از معافیت های تحریمی در ارتباط با فعالیت های هسته ای ایران گفت: این ها اسقاطی هایی است که دولت ترامپ در ادامه اقدامات ضدبرجامی خود و نقض تعهدات این کشور ملغی کرده بود. این اسقاطیه ها مرتبط با تعهدات هسته ای است و آنچه که امروز انجام شده بخش بسیار کوچکی در حوزه خاص طرف آمریکایی بوده است.

خطیب زاده افزود: تمرکز جدی ما در حوزه انتفاع اقتصادی ایران و مردم ایران از برجام است و متأسفانه در این حوزه هیچ اقدامی انجام نشده است. آمریکا تصمیم گرفته در حوزه ای که خودش می خواهد اقداماتی را انجام دهد و این ها مواردی نیست که ارزش پرداخت جدی داشته باشد. آنچه که ارزش دارد این است که آمریکا با دستور کار مشخصی و گرفتن تصمیمات لازم به وین برگردد.

وی افزود: ایران و طرف های برجامی تصمیمات سخت خود را همان زمانی گرفتند که در برجام ماندند و اجازه دادند که این توافق زنده بماند. امروز آمریکا باید به جای فرافکنی که کمک موثری به تغییر رفتار او نمی کند با یک دستور کار مشخص و اخذ تصمیمات سیاسی برای رفع تحریم ها و انجام تعهداتش به وین بیاید و اگر چنین اتفاقی رخ دهد در کوتاه ترین زمان توافق حاصل می شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: هیئت مذاکراتی ایران با ظرفیت ملی، تمامی اجازه های لازم و توان خود از روز اول به وین رفته است و امیدواریم که این تصمیمات از سوی طرف مقابل اتخاذ شود.

این خبر تکمیل می‌شود.

ارسال نظر

تازه ها