کد خبر 124753

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 18 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با 73 رأی موافق، 103 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 18 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با 73 رأی موافق، 103 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مخالفت کردند.

در جریان بررسی این طرح مخالفان تاکید داشتند که همه نمایندگان با حمایت از خانواده شهدا و ایثارگران موافق هستند اما متنی که طراحی شده به نام خانواده شهدا و ایثارگران است ولی به کام دیگرانی است که در پست های خاص حضور دارند لذا طرح باید به نحوی اصلاح شود که فقط خانواده شهدا و ایثارگران بتوانند از آن استفاده کنند و جلوی سوء استفاده را بگیرد تا شاهد بازگشت تعداد معدودی بازنشسته به کار با سوء استفاده از آبروی ایثارگران نباشیم.

 

 

همچنین ابراهیم عزیزی در نشست علنی امروز در موافقت با کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، گفت: تمام ابعاد این طرح قریب به یک سال در کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور کارشناسان بررسی شده است. موضوع توجه و تقویت فرهنگ ایثار و جهاد در بدنه مدیریتی کشور است. در کشوری که براساس اصول نبوی پایه گذاری شده بدنه مدیریتی آن نباید تهی از فرهنگ ایثار باشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: قوانینی در دوره های اخیر تصویب شده اما این قشر نتوانستند نقش آفرین باشند البته که جانبازان و خانواده شهدا و ایثارگران هیچ گاه دنبال امتیاز خاص نبودند. در قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان برای جانبازان بالای 50 درصد استثناء قائل شده اما این افراد به لحاظ جسمی عملا نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند بنابراین اصلاحاتی در این قانون لازم است.

وی با بیان اینکه وظیفه حاکمیتی ما است که در مجلس انقلابی پیگیر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت باشیم، گفت: بدنه مدیریتی کشور یکی از نقاطی است که لازم است ما با آن با نگاه به این فرهنگ توجه کنیم.

مهرداد گودرزوندچگینی از دیگر نمایندگان موافق کلیات طرح مذکور، گفت: با اصلاح قانون بار اضافی به سیستم دولتی وارد نمی شود و چرخش نخبگان نیز به کمک ایثارگران و پایداری فرهنگ ایثار اتفاق می افتد. این طرح با هدف جبران کمبود مدیران ایثارگر و جهادی و استفاده از ظرفیت آن ها است.

وی افزود: مدیران ایثارگر باید بمانند تا فرهنگ ایثار و جهاد ترویج پیدا کند، این طرح کارشناسی شده و مناسب برای شرایط امروز جامعه است.

علیرضا سلیمی از دیگر موافقان کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان به وصیت نامه امام خمینی (ره)، اشاره کرد و گفت: امام در وصیتنامه خود فرمودند که اجازه ندهید پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ و خم امور اداری گرفتار شوند. این وصیتنامه کجا و چه موقع باید اجرا شود. آیا در مجلس انقلابی برای اجرای توصیه نامه امام که اقدامات فراوانی انجام داده نباید گامی رو به جلو برداشت.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: ما در این طرح برای افرادی استثناء قائل شدیم که در سال های جوانی دو سال داوطلبانه به جبهه رفتند یا جانبازان بالای 25 درصد. ما طی سال های گذشته نتوانستیم از خدمات آن ها بهره مند شویم لذا با اصلاح قانون دنبال گسترش دایره ارائه خدمات آن ها هستیم. رهبر معظم انقلاب نیز همیشه تاکید داشتند که از فرهنگ ایثار و شهادت در سطوح مختلف استفاده شود.

سلیمی یادآور شد: ما در خصوص بحث معیشتی ایثارگران و جانبازان قانون داریم اما دولت های مختلف به بهانه های مختلف قانون را اجرا نکردند و ما برای حمایت از آن ها باید کمک کنیم. از سوی دیگر این طرح مغایر با عدالت محوری نیست چرا که عدالت محوری به معنای تساوی نیست.

وی تصریح کرد: بسیاری از ایثارگران به دلایلی به حاشیه رانده شدند، مسیر باید باز شود تا از نیروی نخبه کارآمد ایثارگر که تعدادشان هم زیاد نیست و فضای اشتغال را تنگ نمی کنند استفاده کنیم.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در توضیح طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، گفت: این طرح کل جامعه ایثارگران را شامل می شود و برای مسئولیت های خاص نیز نیست. ما به بهانه اینکه عده ای دنبال سوءاستفاده هستند نمی توانیم قانون را اصلاح نکنیم در واقع با نظارت بر اجرای قانون باید از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.

وی یادآور شد: قانون جدیدی قرار نیست تصویب شود بلکه شمولیت و دامنه قانون قبل گسترش پیدا می کند لذا مغایر سیاست های کلی نیست از سوی دیگر وصیت امام راحل است و مجلس انقلابی دنبال تجلیل از جامعه ایثارگران است.

اسماعیلی گفت: دولت اعلام کرده که اجرای این طرح بار مالی ندارد و مغایر با نظام عدالت محوری نیست. ما برای قدرشناسی از کسانی که در جبهه های جنگ سینه سپر کردند می خواهیم قانون را اصلاح کنیم. علاوه بر این به توانمندسازی صندوق های بازنشستگی نیز در طرح توجه شده است.

رحمت اله نوروزی در ادامه نشست در اخطاری به استناد اصل 75 قانون اساسی، گفت: فرزندان شهدا، جانبازان، ایثارگران، برادران و خواهران آن ها تقاضای اشتغال دارند و برای این موضوع مدام به ما مراجعه می کنند، قطعا ما باید به آن ها کمک کنیم اما این طرح بار مالی دارد.

وی افزود: این موضوع جز اولویت ها نیست، تقویت نیروی انتظامی با توجه به اتفاقاتی که اخیرا در کشور افتاده از اولویت ها است لذا لازم نیست که با وجود بار مالی این قانون را اصلاح کنیم. در بودجه سال 1401، 40 هزار میلیارد برای ایثارگران در نظر گرفته شده و هیچ کس مخالف کمک به ایثارگران و جانبازان نیست اما اصلاح این قانون به استناد اصل 75 ضرورتی ندارد./خانه ملت

ارسال نظر

تازه ها