کد خبر 122815

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مخالفت صریح لطیفی رئیس سازمان اداری استخدامی موجب عدم رای مجلس به طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ، با اشاره به بخشی از اظهارات رئیس‌جمهور در صحن علنی مبنی بر حمایت دولت از طرح‌های مجلس در جهت ساماندهی کارکنان و برقراری عدالت در پرداخت حقوق‌ها، گفت: یک تفاوتی میان نحوه افزایش حقوق کارکنان قوه قضائیه با مابقی کارمندان وجود دارد و قرار بود، افزایش حقوق آنها از 2.9 هزار میلیارد تومان بودجه دستگاه قضا برداشت شود و اجرای این طرح هیچ بار مالی برای دولت نداشت. 

نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس افزود: شرط مجلس نیز در طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه این بود که اگر دستگاه قضا دارای منابع مالی است می‌تواند، از منابع خود این مصوبه را اجرایی کند. همانگونه که مجلس در بودجه سال 1400 اعلام کرد، هر دانشگاهی با توجه به داشتن درآمد مازاد علاوه بر بودجه مصوب و یا از محل فروش اموال می تواند، حقوق اعضای هیئت علمی و کارمندان خود را افزایش و پرداخت کند.

زنگنه با بیان اینکه نحوه افزایش حقوق کارمندان قوه قضائیه با سایر کارمندان متفاوت بود، تصریح کرد: از سوی دیگر در مورد قضات و کارکنان دستگاه قضا توصیه های دینی وجود دارد، مبنی براینکه وضعیت مالی این اشخاص به دلیل بودن در معرض آسیب و اینکه جان و مال مردم در اختیار آنهاست، باید متفاوت دیده شود و این عین عدالت است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: کارکنان قوه‌ قضاییه از لحاظ قانونی نمی توانند شرکتی دایر کرده یا کار دیگری انجام دهند و یک محدودیت هایی وجود دارد مثلا کارمند دادگستری یا دادگاه‌ها در یک شهر کوچک معمولا نمی توانند راحت در جامعه کار کنند براین اساس باید بحث حقوق کارکنان قوه قضاییه متفاوت دیده می شد.

وی بیان کرد: همچنین نماینده دولت لطیفی رئیس سازمان اداری استخدامی در روز جلسه بررسی طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه محکم و با صراحت با این طرح مخالف کرده و اعلام کرد، ما روش اصلاح حقوق به این روش را قبول نداریم و به شیوه های دیگر باید حل شود و در روش تامین مالی آن مشکل داریم.

نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس گفت: نمایندگان نیز به جهت اینکه این طرح بار مالی داشت باید دولت با آن موافقت می‌کرد. مخالفت محکم دولت موجب شد تا به این طرح رای ندهند و اکنون طرح این موضوع که مجلس مخالف تصویب این طرح بوده، ظلم به نمایندگان است./خانه ملت

ارسال نظر

تازه ها