کد خبر 121000

معاون پژوهشی و فناوری سازمان تحفیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن بیان اینکه تامین امنیت غذایی پایدار، نیازمند پژوهش و فناوری است افزود بودجه لازم برای این حوزه نیازمند ۵۰ درصد افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «ارژنگ جوادی» در حاشیه مراسم ملی تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی پژوهش و فناوری، پشتیبان تولید و امنیت غذایی افزود: امن ترین و کوتاه‌ترین مسیر برای تامین امنیت غذایی پایدار، پژوهش و فناوری است و توسعه در این حوزه نیازمند اعتبار، تقویت بودجه تحقیقاتی و سرمایه‌گذاری است.

معاون پژوهشی و فناوری سازمان تحفیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، سرمایه گذاری و پژوهش و فناوری، نیروی انسانی فعال در عرصه کشاورزی، منابع پایه تولید آب، خاک و نهاده ها را از ستون های اصلی امنیت غذایی پایدار دانست.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه جامعه بهره بردار در بخش کشاورزی به لحاظ سن، تخصص و تحصیلات تا حدی دچار محدودیت است و از سوی دیگر با محدودیت منابع پایه تولید و سرمایه گذاری در این حوزه روبرو هستیم، از این رو پژوهش و فناوری، ستون قابل اتکا برای تامین امنیت غذایی پایدار کشور است.

جوادی تصریح کرد: وقتی محدودیت منابع آب در کشور داریم، تنها پژوهش و فناوری با روش هایی همچون آبیاری نوین، کشاورزی حفاظتی، هوشمندسازی از طریق کارخانه های تولید گیاه و محصول، معرفی ارقام کم آب بر و بسیاری از فناوری های دیگر می تواند به رفع این چالش ها کمک کند.

وی ارتقای شغلی و محدودیت های مالی و اعتباری را از دغدغه های پژوهشگران و محققان حوزه کشاورزی برشمرد و افزود: محققان باید علاوه بر قابلیت ارتقای شغلی، منابع مالی مورد نیاز را  برای تحقیقات خود داشته باشند تا با انگیزه به فعالیت های خود ادامه دهند.

دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی با اشاره به وجود دو هزارو ۵۰۰ محقق و عضو هیات علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت:  از این تعداد یک هزارو ۹۰۰ نفر عضو هیات علمی و ۶۰۰ نفر محقق هستند.

در مراسم ملی تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی پژوهش و فناوری، پشتیبان تولید و امنیت غذایی از سامانه رزومه هوشمند، سامانه اثربخشی و دستاوردهای محققین توسط وزیر جهاد کشاورزی رونمایی و از ۱۱ پژوهشگر برتر بخش کشاورزی و منابع طبیعی تجلیل شد./ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها