کد خبر 120891

در مراودات تجاری ترکیه با کشور ما اگر موانع تجاری دیگری وجود نداشته باشد، سقوط ارزش لیر به نفع ترکیه خواهد بود چون واردات برای آن‌ها گرانتر می‌شود و صادراتشان ارزانتر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید مرتضی افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: با کاهش ارزش پول هر کشور به شرط وجود کشش پذیری در تولیدات، زمینه برای ارزان شدن صادرات و گران شدن واردات آن کشور فراهم می‌شود. به عبارت دیگر در حال حاضر ترکیه در شرایط کنونی و با فرض ثبات سایر شرایط، در صورت مراودات تجاری با کشور ما زمینه بیشتری دارد تا کالاهایش را به کشور ما صادر کند.

در چنین شرایطی متقاضیان ایرانی بیشتر خریداران کالاها و خدمات ترک خواهند بود. همین حالا واردات کالا‌های ترکیه نسبت به قبل بسیار ارزان‌تر شده است به همین دلیل به نظر می‌رسد در صورت لغو تحریم‌ها و ثبات سایر شرایط، کالا‌های صادراتی ترکیه به کشور ما با افزایش چشمگیری مواجه خواهد شد و از سوی دیگر توریسم ما به کشور ترکیه که تا کنون به دلیل اینکه نیاز به ویزا ندارد سهل الوصول بوده است، در آستانه تعطیلات افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 به هر حال به نظر می‌رسد در مراودات تجاری ترکیه با کشور ما اگر موانع تجاری دیگری وجود نداشته باشد، سقوط ارزش لیر به نفع ترکیه خواهد بود چون واردات برای آن‌ها گرانتر می‌شود و صادراتشان ارزانتر می‌شود. از سوی دیگر این مسئله سبب می‌شود که واردات کشور ما از سوی کشور ترکیه افزایش یابد و این مسئله به نفع ما نخواهد بود چرا که باعث می‌شود چرخ تولید ما کند‌تر شود.

منبع: آفتاب

 

ارسال نظر

تازه ها