کد خبر 120818

معاون سازمان امور مالیاتی:

محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: فهرست اخلال‌گران بازار ارز را از بانک مرکزی دریافت کرده‌ایم، اما نحوه جمع آوری این فهرست، به دلیل محرمانه بودن قابل بیان نیست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: فهرست اخلال‌گران بازار ارز را از بانک مرکزی دریافت کرده‌ایم، اما نحوه جمع آوری این فهرست، به دلیل محرمانه بودن قابل بیان نیست.

محمد مسیحی درباره مالیات خرید و فروش ارز افزود: بعد از اطلاعیه سازمان امور مالیاتی که با همکاری بانک مرکزی ابلاغ شد، نگرانی هایی به وجود آمده است. موضوع مالیات علی الحساب ۱۰ درصدی، شامل حال اشخاصی که با شیوه های قانونی به معاملات ارز مبادرت می ورزند، نمی شود.

وی بیان کرد: یعنی اشخاص، فعالان تجاری و اقتصادی که از طریق سامانه نیما دادوستد می کنند، همچنین ارزهای دانشجویی، مسافرتی و به طور کلی تمام اشخاصی که از طریق سازوکارهای قانونی بانک مرکزی اقدام به مبادله ارز می کنند، مشمول این مالیات نمی شوند.

مسیحی ادامه داد: معاملات ارزی که از طریق صرافی ها و سامانه های مجاز انجام می شود، مشمول این قانون نیست و این مالیات شامل حال اشخاص حقیقی و حقوقی می شود که در بازارهای غیررسمی با هدف سفته بازی و با شیوه سوداگرانه نسبت به معاملات ارزی اقدام می کنند.

او گفت: فهرست این اشخاص را بانک مرکزی به عنوان نهاد نظارتی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهد. فهرست اولیه را از بانک مرکزی دریافت کرده ایم، اما نحوه جمع آوری این فهرست، به دلیل مسائل محرمانه قابل بیان نیست.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: با افزایش حجم خرید و فروش، درصد مالیات تغییر نمی کند و این درصد، بر اساس مفاد ماده ۱۶۳ قانون مالیات های مستقیم تعیین شده است که سازمان امور مالیاتی می تواند مبتنی بر نقش تنظیم گری و مدیریت بازار، این نرخ را تعیین کند.

او گفت: ورود سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی، هزینه هایی را برای اخلال گران ایجاد می کند، اما اینکه چه میزان تاثیر بر نرخ ارز داشته باشد، موضوعی است که باید توسط کارشناسان بازار و مسئولان بانک مرکزی بررسی شود./باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها