کد خبر 120816

رئیس جمهور فردا با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بودجه سال ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس جمهور فردا با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بودجه سال ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس خواهد کرد.

در جلسه علنی فردا که به ریاست قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل می‌شود، رئیس جمهور یک ساعت برای ارائه لایحه بودجه و تبیین مسائل مختلف جاری کشور براساس بودجه سال آینده فرصت دارد.

 

روند بررسی لوایح بودجه سالانه کشور در مجلس شورای اسلامی بدین صورت است که پس از تقدیم لایحه بودجه از سوی رئیس جمهور به مجلس، هیأت رئیسه مجلس آن را در اختیار نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی قرار می‌دهد.

نمایندگان به مدت ۵۰ ساعت و ۱۰ روز کاری فرصت دارند پیشنهاد‌های خود را در مورد لایحه بودجه به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند.

کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز ۱۵ روز فرصت دارند ضمن جمع بندی پیشنهاد‌های نمایندگان، رسیدگی به ابعاد مختلف بودجه را در حوزه‌های مربوطه انجام دهند و آن را تقدیم کمیسیون تلفیق بودجه نمایند.

کمیسیون تلفیق بودجه شامل ۹ نفر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و سه نفر از هر یک از کمیسیون‌های تخصصی و جمعا ۴۵ نفر است.

کمیسیون تلفیق نیز ۱۵ روز فرصت دارد که به بررسی نظرات کمیسیون‌های تخصصی در خصوص لایحه بودجه سال آینده کل کشور و همچنین بررسی تبصره‌های درآمدی و هزینه‌ای لایحه بودجه بپردازد و آن را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای تصمیم گیری نهایی ارائه کند.

این مدت در کمیسیون تلفیق برای بررسی لایحه بودجه سال آینده کل کشور قابل تمدید تا ۱۵ روز دیگر است.

با توجه به ضرورت بررسی لایحه بودجه سالانه در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق، حدود ۴۵ روز طول خواهد کشید که بودجه در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بررسی و در نهایت از سوی کمیسیون تلفیق به صحن علنی ارائه شود.

در نهایت گزارش کمیسیون تلفیق در صحن علنی برای بررسی نهایی و رأی گیری ارائه خواهد شد و پیش بینی می‌شود که سه هفته نیز در صحن علنی این بررسی‌ها صورت گیرد./صدا و سیما

ارسال نظر

تازه ها