کد خبر 119397

سالاری:

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره تخلفات سوختی دولت قبل توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جلیل سالاری امروز در یک نشست خبری، ضمن تبریک هفته بسیج، اظهار داشت: عملا ظرفیت سوخت زمستانی را در حوزه نفت و گاز به حجم قابل قبولی رسانده ایم.

وی ادامه داد: ٧٠ درصد نیروگاه هایمان از سوخت دوم پر است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: متأسفانه در دولت قبل یکسری پیش‌فروش‌های سوختی اتفاق افتاده است و نزدیک به ٢میلیارد لیتر سوخت را فروخته‌اند بدون اینکه تحویل سوختی انجام شود. در بعضی جاها اقداماتی انجام شده که از مصادیق تخلف است که نزدیک به ٧٤ میلیون دلار برداشت انجام شده، اما سوختی جابه‌جا نشده است

سالاری با بیان اینکه ابلاغیه‌های دولت گذشته امکان کار‌های توسعه‌ای را سلب کرده بود، افزود: بنابراین در این باره هیچ ظرفیت‌سازی جدیدی ایجاد نشد و این در حالی بود که در زمینه مصرف رشد داشتیم.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی افزود: با توجه به روند کارمزدی نزدیک به چهار هزار نفتکش را در بخش حمل و نقل از دست داده بودیم و ظرفیت جدیدی برای انتقال با خط لوله ایجاد نشده بود و ضروری بود برای انتقال فرآورده‌ها زیرساخت‌ها ایجاد شود.

سالاری تاکید کرد: بخشی از این اقدامات به بخش ساختاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی باز می‌گردد و در حالی که در سال ۶۶ تکلیف شده بود که اساس‌نامه چهار شرکت اصلی مصوب شود، اما اقدامی انجام نشد. درباره شرکت ملی نفت نیز اساس‌نامه به صورت طرح نمایندگان مجلس مصوب شد.

سالاری گفت: در این دوره به این نتیجه رسیدیم که باید هویت شرکت مشخص شود تا بتوانیم وارد کار‌های توسعه‌ای شویم.

معاون وزیر نفت اظهار کرد: در راستای سیاست‌های ابلاغی در بحث پتروپالایشگاه‌ها و جلوگیری از خام‌فروشی، اساس‌نامه را تدوین کردیم تا شرکت بتواند اقدامات توسعه‌ای انجام داده و نخستین گام برای مشخص کردن هویت حقوقی شرکت بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: در بودجه ١٤٠٠ یکسری تکالیف مطرح شده بود که از جمله وکیوم باتوم تهاتری بود که تکلیف شده بود ١٥٠ هزار میلیارد را به شرکت‌های قیرساز بدهند و آن‌ها معادل آن قیر را به شرکت‌های اجرایی تحویل دهند.

ارسال نظر

تازه ها