کد خبر 119046

امارات:

یک مقام ارشد امارات مدعی شده از برداشتن گام‌هایی جهت کاهش تنش با ایران توسط ابوظبی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «انور قرقاش»، مشاور دیپلماتیک رئیس دولت امارات مدعی شده ابوظبی گام‌هایی برای کاهش تنش‌ها با ایران برداشته است.

انور قرقاش که در «نشست راهبردی ابوظبی» سخنرانی می‌کرد مدعی شد که اقدامات امارات در جهت اعتمادسازی و اجتناب از درگیری با ایران بوده است.

انور قرقاش، در ادامه ادعاهای خود گفت: «ما کماکان درباره دخالت ایران در عراق، سوریه و یمن نگرانی‌های جدی داریم و گام‌هایی برای تنش‌زدایی برداشته‌ایم. ما هیچ نفعی در درگیری نداریم چون منطقه بهای آن را در دهه‌های پیش رو پرداخت خواهد کرد.»

قرقاش در حالی ایران را به دخالت در امور کشورهای دیگر مداخله کرده که امارات به همراه عربستان رهبری ائتلافی برای حمله به یمن را به عهده داشته است. به علاوه مستنداتی از حمایت امارات و عربستان سعودی از گروه‌های تروریستی معارض با دولت سوریه منتشر شده است.

امارات به علاوه چندین سال است که به دلیل زندانی کردن صدها فعال حقوق بشری که خواهان انجام اصلاحات سیاسی در این کشور برای فراهم شدن انتخابات دموکراتیک هستند آماج انتقادات تند فعالان حقوق بشر قرار دارد.

انور قرقاش اضافه کرد: «ما می‌توانیم با یکدیگر اعتماد ایجاد کرده و به سمت یک وضعیت پایدارتر حرکت کنیم. برای ایران بهتر خواهد بود با همسایگانش همکاری داشته باشد.»

انور قرقاش اضافه کرد: «درگیری، مسیر سازنده‌ای نیست و در عوض، دیپلماسی و تعامل بهترین گام رو به جلو است. ما سخت در تلاشیم با همه کشورها، حتی کشورهایی که با آنها اختلاف داریم پل بزنیم.»

او گفت: «ترجیح دادن دیپلماسی و تعامل به تقابل در توافقات ابراهیم و تعامل‌های متعاقب ما با اسرائیل هم مشهود است.»

امارات یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که در ماه‌های گذشته خواستار مشارکت کشورهای عربی در مذاکرات ایران با گروه 1+4 درباره رفع تحریم‌های غیرقانونی شده است.

«خلیفه شاهین المرر» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه چند ماه پیش در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: « مسأله دستیابی به یک توافق مشترک با ایران که تمامی نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را حل کند همچنان یک درخواست اساسی است. هر توافقی با ایران در آینده باید کاستی‌های موجود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را حل کند و کشورهای منطقه در آن مشارکت داشته باشند.»

امارات شهریور ماه سال جاری انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور ایران را تبریک گفته بود. در پی ارسال این پیام، «خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس این کشور پیامی از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دریافت کرد.

رئیس‌جمهور ایران در آن پیام مذکور ابراز امیدواری کرده بود که روابط دوجانبه میان دو کشور با توجه به ظرفیت‌های عظیمی که ایران و امارات از آن برخوردارند به‌ویژه در زمینه اقتصادی توسعه پیدا کند.

رئیس‌جمهور ایران بابت پیام تبریک رئیس امارات از او تشکر کرده و در عین حال،‌ برای او سلامتی، برای کشور امارات توفیق و برای مردم سرافراز این کشور سعادت خواستار شد.

در همان زمان، «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم» نخست وزیر امارات و حاکم دبی نیز پس از دیدار با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس بغداد گفته بود: «امروز در حاشیه نشست همکاری بغداد، با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران دیدار کردم. برای وی در مسئولیت جدیدش در توسعه روابط مثبت با کشورهای همجوار و تقویت روابط بر اساس حکمت و منافع ملت‌ها، آرزوی موفقیت می‌کنم. درود همیشگی بر ملت دوست و همسایه ایران»./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها