کد خبر 118722

در دیدار رییس پیمان آب و هوایی سازمان ملل با رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در گلاسکو، اقدام های زیست محیطی جمهوری اسلامی از جمله از تولید خودرو برقی مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش بااقتصاد، «علی سلاجقه» معاون رییس جمهوری و «پاتریشیا اسپینوزا» رییس پیمان آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس اقلیمی گلاسکو (کاپ ۲۶) دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این ملاقات سلاجقه با تاکید بر اقدام ها و سیاست‌های کشورمان در راستای استفاده از انرژی‌های پاک گفت: همواره مقوله استفاده از انرژی‌های پاک جزو اولویت‌های ما به شمار می آید.

وی گفت: ،از دیگر مواردی که همواره مورد تاکید ایران است و به‌شدت آن را دنبال می‌کنیم، استفاده از ظرفیت‌های نیروی جوان و نخبه دانشگاه‌ها است.

سلاجقه توجه جوامع تأثیرگذار بین‌المللی جهت همکاری برای حفظ محیط‌زیست را ضروری دانست و اظهار امیدواری کرد نهادهای بین المللی نیزتوجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند .

«پاتریشیا اسپینوزا» نیز با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در این نشست گفت :ایران یک کشور نفت خیز با ظرفیت های بالا است که سعی کرده مسیر توسعه و پیشرفت را طی کند.

اسپینوزا ادامه داد: برقی کردن وسائل نقلیه و استفاده از انرژی های پاک در جهت توسعه، استفاده از تکنولوژی های نو در حمل و نقل از اقدامات خوبی است که شاهد آن هستیم.

وی با ابراز خرسندی از تولید خودروی برقی در ایران ، ادامه داد که  آخرین خبری که در این مورد مطلع شدم تولید خودروی برقی برای اولین بار در ایران است که توانست مجوز ورود و عرضه به بازار را دریافت کند. این قدم ها همه در ایجاد هوای پاک نقش سازنده‌ای در جامعه خواهند داشت .

اسپینوزا همچنین به رویکرد تعاملی ایران اشاره کرد و گفت :همواره ما شاهد رویکرد تعاملی ایران با سایر کشورها هستیم و این رویکرد را می توان درکنوانسیون هایی که ایران حضور دارد ببینیم .

رییس پیمان آب‌وهوایی سازمان ملل متحد همچنین گفت: همه کشورها باید دست در دست هم دهند و در کنار هم برای رفع مشکلات زیست‌محیطی تلاش کنند.

رییس سازمان حافظت محیط زیست و هیات همراه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه گذشته برای شرکت در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل متحد (کاپ ۲۶) عازم گلاسکو محل برگزاری این اجلاس شدند.

بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل متحد موسوم به cop۲۶ از یکشنبه ۹ آبان ماه با حضور هزاران نفر از رهبران و نمایندگان ۲۰۰ کشور در شهر گلاسکوی اسکاتلند فعالیت خود را آغاز کرده است.

در این نشست که به دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاده بود، مهم‌ترین مسائل و چالش‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و بحران‌های محیط زیستی مورد بحث و تبادل نظر شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.  

در جریان این کنفرانس دو هفته ای، مذاکرات دیپلماتیک فشرده ای پیرامون چگونگی مقابله با گرمایش زمین به عنوان یک چالش مشترک جهانی، صورت گیرد و رهبران ۲٠٠ کشور جهان اهداف و تعهدات خود را برای مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی و نحوه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰، ارائه خواهند کرد.

قرار است مذاکره کنندگان در جریان این نشست، کشورهای جهان را وادار کنند تا اقدام ها و تعهدات بلندپروازانه تری را برای جلوگیری از گرمایش زمین و محدود کردن افزایش دما به ١.۵ درجه سانتیگراد، متقبل شوند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها