کد خبر 116606

سخنگوی گمرک

طبق اعلام سخنگوی گمرک در نیمه نخست امسال، برای 714هزار و 773تن برنج به ارزش 608میلیون و 125هزار و 9دلار در گمرکات کشور پروانه ترخیص قطعی صادر شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته که این میزان 537هزار و 564تن به ارزش 491میلیون و 985هزار و 90دلار بوده ازلحاظ وزنی 33درصد و از لحاظ ارزش 24درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید روح اله لطیفی،سخنگوی گمرک اظهار داشت : در نیمه نخست امسال، برای  714 هزار و 773 تن برنج به ارزش 608 میلیون و 125 هزار و 9 دلار در گمرکات کشور پروانه ترخیص قطعی صادر شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته که  این میزان 537 هزار و 564 تن به ارزش 491 میلیون و 985 هزار و 90 دلار بوده  ازلحاظ وزنی 33 درصد و از لحاظ ارزش 24 درصد رشد داشته است.

وی افزود : بر اساس بند خ ماده 3  قانون امور گمرکی، گمرک مسئول پایش اطلاعات و اعلام آمار تجارت خارجی است و این آمار بر اساس داده های دقیق تجاری توسط متخصصان علم آمار و فن آوری اطلاعات صورت می گیرد، بنابراین اعلام  آمار رسمی تجارت کشور توسط گمرک، بر اساس اطلاعات، شاخص ها و مولفه های دقیق صورت می‌گیرد. 

وی در واکنش به سخنان مسئول یکی از تشکل‌ها گفت : زمانی که آمارواردات یا صادرات یک کالا در یک بازه زمانی مشخص اعلام می‌شود، این اعلام هم می‌تواند به شناخت وضعیت  تجاری کشور کمک کند که دانشگاهیان، سیاستگذاران، دست اندرکاران، فعالان، انجمن های مرتبط و نهایتا ذینفعان به تحلیل آن بپردازند. 

لطیفی تاکید کرد : گمرک در اعلام آمار تجارت خارجی دقت و  صحت را به عنوان مرجع رسمی دنبال می کند، بنابراین ممکن است در برخی اوقات کاهش یا افزایش تجارت یک  کالا، موافقان یا مخالفان و حتی نگرانی هایی را برای برخی به وجود بیاورد که حتما مسئولین مرتبط با داشتن آمار دقیق می توانند به رفع آن مشکلات  بپردازند.

لطیفی در ادامه گفت : بازه های زمانی مورد محاسبه هم تعاریف شفافی دارد که  نمی‌توان به واسطه خوشایند یا ناخوشایند بودن آمار، از ارائه آن صرف نظر کنیم و یا برخی با بازه زمانی غیر فنی خود آن را زیر سوال ببرند.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها