کد خبر 115970

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرانی خود را درخصوص محدودیت راستی‌آزمایی آژانس اتمی در ایران ابراز کرد اما در عین حال تاکید کرد که میان آژانس و ایران همکاری قابل قبولی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی با بی بی سی در رابطه با برنامه هسته ای ایران گفت: ما آنقدر که لازم است نگرانش هستیم. ما در ایران وظیفه بازرسی داریم. این بازرسی ها به کلیت برنامه هسته ای ایران مربوط است.

گروسی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام بیان کرد: از ابتدای امسال تلاش های دیپلماتیکی در وین صورت گرفته است تا به برجام بازگردند و ما ضامن هرآنچه که بر سر آن به توافق برسند هستیم. ما به طور مداوم در حال زیرنظر داشتن این موقعیت هستیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص توانایی های آژانس اتمی در ایران گفت: اول از همه باید بگویم که حضور آژانس تنها حضور بین المللی در ایران است که این مسئله حیاتی است چراکه ما بازرسی هایی انجام می دهیم که برخی از آن ها عادی است زیرا ایران یکی از امضاکنندگان پیمان عدم اشاعه هسته ای می باشد؛ اما علاوه بر این توافق، ما چندین ماه پیش به توافق رسیدیم تا توانایی های نظارتی و راستی آزمایی بیشتری داشته باشیم تا به ما اجازه دهد اطلاعات مهم درخصوص آنچه که در جریان است از جمله غنی سازی اوارنیوم و ساخت سانتریفیوژ را ضبط کنیم. اگر طرفین برجام به توافق جدیدی برسند آنوقت می توانیم به تصویر کلی برسیم.

گروسی ادامه داد: ما در این شرایط در حد توان مان تصویر کلی را می بینیم. تلاش های نظارتی ما در ایران گسترده است. ما در تمام تاسیساتی که ایران در اختیار دارد حضور داریم. ما در تمام روزهای سال بازرسی انجام می دهیم.

وی در انتقاد به صحبت مجری که می گفت که فعالیت های راستی آزمایی آژانس در ایران بازیکن های کلیدی در جهان را قانع نمی کند و در دفاع از حرف های خود جملاتی از صحبت های ضدایرانی نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل را نقل قول کرد، گفت: عذرمی خواهم اما فکر نکنم آنچه که نخست وزیر اسرائیل می گوید به هیچ وجه این معنا را نمی رساند که به بازرسی های ما ایمان ندارد. مشکل این است که ایران توانایی هایی در زمینه هسته ای دارد و این خود خطر محسوب می شود. این یک بحث سیاسی است و من وارد آن نمی شوم. آنچه که می گویم این است که ما می بینیم که ایران دقیقا کجا است. آنچه حال حاضر را مهم می کند این است که اگر قرار باشد که دسترسی به ایران محدود شود، آن وقت این توانایی را از دست خواهیم داد که از آخرین ذره جزئیات مطلع شویم.

گروسی ادامه داد: تلاش های ما گسترده است. ما به گرم می دانیم که چه میزان غنی سازی اورانیوم انجام می گیرد. ما دقیقا می دانیم که هرجا چه اتفاقی دارد می افتد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها