کد خبر 115926

«فومیو کیشیدا» با کسب ۲۵۶ رای به عنوان رییس جدید حزب لیبرال دموکرات ژاپن انتخاب شد و «کونو تارو» وزیر امور واکسیناسیون این کشور را با اختلاف یک رای در انتخابات درون حزبی شکست داد، بر این اساس فومیو نخست وزیر ژاپن خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «فومیو کیشیدا» با کسب ۲۵۶ رای به عنوان رییس جدید حزب لیبرال دموکرات ژاپن انتخاب شد و «کونو تارو» وزیر امور واکسیناسیون این کشور را با اختلاف یک رای در انتخابات درون حزبی شکست داد، بر این اساس فومیو نخست وزیر ژاپن خواهد شد.

به گزارش کیودو، انتخابات رهبری حزب حاکم ژاپن امروز چهارشنبه پس از آنکه هیچ یک از چهار نامزد در دور اول اکثریت را کسب نکردند، بین وزیر امور خارجه سابق فومیو کیشیدا و «کونو تارو» وزیر امور واکسیناسیون به دور دوم رسید.

در دور اول این انتخابات، هیچکدام از نامزدها نتوانستند ارای لازم را کسب کنند و انتخابات به دور دوم افتاد در دور نخست دو نامزد دیگر یعنی خانم «سانایی تاکایچی»، وزیر پیشین ارتباطات و خانم «سیکو نودا» دبیر اجرایی حزب لیبرال دموکرات هم به ترتیب با ۱۸۸ و ۶۳ رای کسب کردند.

از آنجایی که ائتلاف تحت رهبری حزب لیبرال دموکرات اکثریت را در هر دو مجلس ژاپن دارد، هر کس که به عنوان رئیس حزب انتخاب شود، قرار است در جلسه فوق العاده پارلمان در روز دوشنبه آینده به عنوان نخست وزیر انتخاب شود.

این انتخابات پس از آن صورت گرفت که سوگا اوایل ماه جاری اعلام کرد استعفا می دهد. جانشین وی وظیفه رهبری حزب حاکم را بر عهده خواهد داشت که در تلاش است تا اقتصاد تحت تأثیر همه گیری کرونا را تقویت کند و در عین حال به مردم اطمینان دهد که دارای مهارت های رهبری و پاسخگویی است.

کونو، که به عنوان یک اصلاح طلب شناخته می شود و بارها در نظرسنجی های رسانه ای به عنوان مناسب ترین فرد برای نخست وزیری معرفی شده بود از حمایت قانونگذاران نسبتا جوان و اعضای درجه یک حزب برخوردار است. او وعده داده است که سیستم بازنشستگی ژاپن را اصلاح کرده و دیجیتالی شدن را ارتقا دهد.

کیشیدا، که رهبری جناح لیبرال گرای حزب حاکم ژاپن را بر عهده دارد از حمایت بسیاری از قانونگذاران باسابقه برخوردار است و پس از شکست مقابل سوگا در سال گذشته، دومین تلاش خود را برای رهبری حزب انجام داد.

فومیو کیشیدا سیاستمدار ژاپنی و وزیر امور خارجه پیشین ژاپن است او در آبان ۱۳۹۲ سفری به ایران داشت. کیشیدا ۶۴ سال دارد و از سال ۱۹۹۳ عضو مجلس نمایندگان ژاپن بوده است.

ارسال نظر

تازه ها