کد خبر 115621

هم‌زمان با کاهش تولید فولاد در چین به دلایل زیست‌محیطی و سقوط قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ فولاد با چالش‌هایی مواجه شده‌اند.

 تاثیر منفی رخداد فوق را در بازارهای داخلی و صادراتی ایران به‌عنوان دهمین تولیدکننده فولاد در جهان، شاهد هستیم. بزرگ‌ترین صنایع و معادن فولادی ایران در بورس تهران حضور دارند و با نگاهی به معاملات اخیر این گروه‌ها، کاهش شدید قیمت‌ها مشهود است. اما کاهش درآمد صادراتی گروه فولاد و معدن  به دلیل افزایش نرخ دلار تا حدودی سربه‌سر می‌شود و این نقطه اتکای خوبی به‌شمار می‌رود.

با نگاهی به قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی، از ابتدای ماه آگست تا روزهای پایانی سپتامبر (امروز 22 سپتامبر)، سقوط قیمت‌ها از 240 دلار شروع شد و اکنون به کمتر از 90 دلار رسیده است. درحالی‌که تحلیلگران جهانی تا پیش از این برای سال 2021 با توجه به کنترل کرونا و برنامه مدون دولت‌ها برای واکسیناسیون، همچنین برنامه‌های توسعه‌ای برخی از تولیدکنندگان بزرگ فولاد ازجمله هند، افزایش قیمت فولاد را پیش‌بینی می‌کردند، اما اعلام کرده است که تولید فولاد را تا مارس 2022 کاهش خواهد داد. 

اُفت تولید فولاد چین، همراه با سقوط قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی، بهترین زمان برای فولادسازان ایران فراهم کرده است. 

بازارهای صادراتی ایران که با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای کشورهای پیشرو فولادی به‌ویژه هندوستان، رفع محدودیت‌های کرونایی و بازگشت دیگر شرکت‌ها به مدار تولید، به مخاطره افتاده بود، حالا بهترین زمان را برای رسیدن به چشم‌انداز صادراتی 15 میلیون تنی و تولید 50 میلیونی تنی سالانه تا افق 1404 در اختیار دارند. کاهش حجم صادرات فولاد ایران در سال گذشته منجر به انباشت و ذخیره فولادی در کشور شده است که در سایه کاهش تولید چین، احتمال گشایش‌های برجامی و تعدیل تحریم‌های امریکا، همچنین اجرای برنامه‌های توسعه‌ای فولادسازان، نیمه دوم سال 1400 می‌تواند روند بسیار خوبی را برای این گروه از شاخص‌سازان بورس تهران فراهم کند. 

رشد تولید جهانی 5.8 درصدی فولاد که توسط انجمن جهانی فولاد (WSA) در سال 2021 پیش‌بینی شده بود حالا با کاهش تولید چین، تا حدودی قابل دسترس نیست اما ایران می‌تواند بخشی از این کمبودها را تولید و تامین کند. درهمین‌راستا، عضویت دایمی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای را باید به فال نیک گرفت، به‌ویژه برای فولادی‌ها که می‌تواند نخستین گام ایران در بزرگ‌ترین پیمان منطقه‌ای جهان باشد و زنجیره فولاد ایران را به دوران اوج بازگرداند. 

فولادسازان داخلی در این مسیر با چالش‌هایی نیز مواجهند و کمبود سنگ آهن، یکی از مشکلات و موانع آنها برای رسیدن به اهداف بلندپروازانه محسوب می‌شود. چالش دیگر صادرکنندگان فولاد در نیمه دوم امسال و همچنین سال 1401، اجرای طرح ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی از سوی وزارت راه و شهرسازی است. دولت برای اجرای این طرح و ساخت میلیونی مسکن، چاره‌ای جز کاهش صادرات فولاد و سیمان و مکلف کردن تولیدکنندگان به اشباع بازارهای داخلی و سپس صادرات، ندارد. بنابراین نیمه دوم امسال برای فولادسازان، بسیار پرسروصدا و جنجال‌برانگیز خواهد بود اگر دولت طرح ساخت مسکن یک میلیونی را اجرا کند. 

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه 


 

ارسال نظر

تازه ها