کد خبر 115577

رئیس اتاق قم:

خاکی، رئیس اتاق قم می‌گوید: بسیاری از تجهیزات کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی فرسوده شده و برای نوسازی نیازمند تخصیص ارز برای خرید ماشین‌آلات جدید یا اجرای طرح توسعه هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اتاق ایران، رئیس اتاق قم درباره مشکلات در حوزه صادرات و واردات در کشور گفت: درصدد هستیم در تولیدات صنعتی با کمک مسئولان دستگاه‌های دولتی و تعامل با سازمان بسیج، بسیاری از مسائل و مشکلاتی که برای رفع آن، راهکارهایی اندیشیده نشده را با بررسی‌های کارشناسی حل کنیم و بتوانیم مطالبات و خواسته‌های بخش خصوصی در حوزه صنعت را پاسخ دهیم.

ابوالفضل خاکی در نشست بسیج تجار و فعالان اقتصادی قم، افزود: در دولت سیزدهم ریاست محترم جمهور و دستگاه‌ها روی مسئله تولید در صنایع، حساسیت ویژه‌ای دارند و باید در کنارشان از ظرفیت‌های لازم برای برون‌رفت از مشکلات کمک بگیریم تا واحدهایی که در استان استقرار دارند نیز بتوانند مشکلات عدیده خود را رفع کنند.

او ادامه داد: دغدغه‌های زیادی وجود دارد، اگر قرار است در صنعت اتفاقات خوبی را شاهد باشیم نیاز داریم کارخانه‌ها موفق به تأمین ارز و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات باشند.

خاکی خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از تجهیزات در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی فرسوده شده و باید نوسازی شوند و امیدواریم بتوانند با تخصیص ارز ماشین‌آلات جدید در طرح توسعه خود را خریداری کنند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: با توجه به اینکه امروزه ارتباطات گسترده‌ای با کشور چین به‌عنوان قطب اقتصادی دنیا و تأمین‌کننده عمده نیازها از نظر ماشین‌آلات و تکنولوژی داریم و بیش از ۴۰ میلیارد دلار در سال معاملات اقتصادی ما با این کشور انجام می‌شود می‌توانیم این ظرفیت خوب به وجود آمده را گسترش دهیم.

این فعال اقتصادی افزود: خوشبختانه در این زمینه ترازمان مثبت است و بیشتر به صادرات کالا می‌پردازیم و نفت و گاز و میعانات گازی را صادر و در قبالش کالا وارد می‌کنیم.

وی اظهار کرد: در این معاملات، کشور اول ما چین است که بازرگانان زیادی در صادرات فرش و تولیدات استان در کشور چین موفق شده‌اند دفتر دائمی تأسیس کنند و امروزه فرش قم، جایگاه ویژه خود را به‌خصوص در پکن پیدا کرده است به‌گونه‌ای که چند نمایندگی در پکن ایجاد شده و برخی از بازرگانان استقرار دائمی در این کشور را دریافت کرده‌اند تا بتوانند اهداف صادراتی این محصول را محقق کنند.

خاکی گفت: چین امروزه ظرفیت مهمی در صادرات و واردات ایجاد کرده و مشتری اول ما برای فرش قم، چین است و با همه مسائلی که آمریکا و عوامل غربی ایجاد کرده‌اند توانسته‌ایم با استفاده از این ظرفیت بخش زیادی از تحریم‌ها را خنثی کنیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر بسیاری از مواد اولیه و ماشین‌آلات را از چین خریداری می‌کنیم و کشورهای اروپایی خدمات کمتری به ما می‌دهند و تقریباً تمامی تسهیلاتی را که ایجاد شده بود تا حد زیادی کمرنگ شده است و در برخی موارد به کلی قطع شده‌اند.

رئیس اتاق قم تصریح کرد: در گذشته از طریق کشورهای اروپایی می‌توانستیم ماشین‌آلات و تجهیزات را ۵ ساله به‌صورت فاینانس و سود ۴ درصد خریداری کنیم که به‌طورکلی چنین شرایطی وجود ندارد و اگر بخواهیم تجهیزاتی را وارد کنیم از طریق تسهیلات با سود کلان امکان‌پذیر است که این مطلوب بخش صنعت نیست.

وی خاطرنشان کرد: امروزه بانک‌ها با سپرده‌گذاری ۳۰ درصد از ما ضمانت می‌گیرند و ارزی که برای خودمان در صادرات است را باید سپرده بگذاریم و با آن مواد اولیه وارد کنیم، در واقع گرفتاری‌های صادرکنندگان و واردکنندگان در سیستم بانکی بیشتر شده است و امکان ورود مجدد سرمایه‌گذاری برای توسعه کاهش قابل‌توجهی داشته است و کاهش سرمایه کمک به تولید نخواهد بود.

در بخش دیگری از این جلسه ابوالفضل خاکی ادامه داد: در واقع راه را برای سرمایه‌گذاری بسته شده است و دوستان در این عرصه مسائل زیادی روبه‌رو شده‌اند و مواد اولیه با پیچیدگی‌های زیادی وارد می‌شود درحالی‌که قبلاً با سود ۴ درصد و شرایط مطلوب خریداری می‌شد، این در حالی است که امروزه واحدهای تولیدی با سود ۲۸ درصد از بانک‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: در گذشته ارتباطات خوبی به لحاظ اعتباری از طریق کشورها با بانک مرکزی انجام می‌شد و تأمین مالی نیز از سوی کشورهای هدف داشتیم ولی این ارتباطات با بانک مرکزی قطع و بیمه‌های معتبر جهانی نیز قراردادهایشان باطل شد و همه دفاتر در ایران تعطیل شدند

ابوالفضل خاکی اظهار کرد: اگر این سیستم‌ها دوباره فعال شود و ما بتوانیم واردات و صادرات را با ۴ درصد سود انجام دهیم اقتصاد شکل واقعی خود را می‌گیرد لذا باید به دنبال چنین راهکارهایی باشیم و بتوانیم اقتدار خود را حفظ کرده و با حفظ اقتدار مسائل و مشکلات کشور را در این زمینه حل‌وفصل کنیم.

ارسال نظر

تازه ها