کد خبر 115445

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره موضع آژانس در مورد ایران گفت که این نهاد، نگران برنامه هسته‌ای ایران نیست. نماینده اتحادیه اروپا نیز با اعتراف به عواقب خروج یکجانبه آمریکا از برجام تصریح کرد که برطرف شدن تحریم‌ها، بخش حیاتی این توافق به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گفتگو‌های سازنده و رسیدگی به موضوع برنامه هسته‌ای ایران در نشست عمومی این آژانس در وین خبر داد.

وی در سخنانی در آغاز نشست عمومی این آژانس در وین، پایتخت اتریش ابراز امیدواری کرد که بتوان در این نشست به مساله فوری برنامه هسته‌ای ایران برای اطمینان خاطر جهانیان پرداخته شود.

گروسی در ادامه اظهارات خود افزود: «ما تلاش می‌کنیم تا به جهان تضمین دهیم که هیچ جای نگرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین خاطر نشان کرد: «ما راه را برای تلاش‌های دیپلماتیک مورد نیاز برای دستیابی به وضعیت رضایت بخش برای برنامه هسته‌ای ایران هموار می‌کنیم.»

او در ادامه ادعا کرد که ایران باید به جهان درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اطمینان دهد.

مذاکره برای احیای برجام

شنبه هفته گذشته گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران سفر و درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مذاکره کرد.بعد از آن دو طرف از حصول توافق میانشان خبر دادند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه به مساله برنامه هسته‌ای کره شمالی پرداخت و گفت: برنامه هسته‌ای کره شمالی با تمام ظرفیت و توان در زمینه کار بر روی جداسازی پلوتونیوم، غنی سازی اورانیوم و سایر فعالیت‌ها درحال پیشرفت است.

گروسی ماه گذشته ادعا کرده بود ظاهرا پیونگ یانگ کار بر روی راکتور هسته‌ای را از سر گرفته است تا پلوتونیوم برای سلاح‌های هسته‌ای تولید کند.

شصت‌و پنجمین نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با حضور نمایندگان، سفرا و مقامات ارشد ۱۷۱ کشور در وین، پایتخت اتریش آغاز شد.

در این نشست ۵ روزه که تا جمعه ادامه دارد بررسی راهکار‌های تقویت فعالیت‌های آژانس در حوزه علوم و ایمنی هسته‌ای، گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش امنیت هسته ای، همه گیری ویروس کرونا و کاربرد موافقتنامه جامع پادمانی در غرب آسیا از جمله موضوعاتی است که در دستور کار این نشست چند روزه قرار دارد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ریاست هیات ایران را در این نشست عمومی برعهده دارد/باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها