کد خبر 115373

سران کشورهای آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا که در چارچوب گروه کواد همکاری دارند توافق کردند گامهایی برای ساخت زنجیره تامین نیمه رسانا بردارند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سران کشورهای آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا که در چارچوب گروه کواد همکاری دارند توافق کردند گامهایی برای ساخت زنجیره تامین نیمه رسانا بردارند.

نشریه نیک کی ژاپن با اشاره به پیش نویس بیانیه مشترک این گروه، اعلام کرد سران گروه کواد در نشستی که هفته جاری در واشنگتن برگزار می‌شود، این توافق را اعلام می کنند.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا میزبان نخستین نشست حضوری سران کشورهای کواد خواهد بود که به دنبال تقویت همکاری برای مقابله با رفتار تهاجمی فزاینده چین است.

طبق گزارش نیک کی، در این پیش نویس گفته شده که این چهار کشور به منظور ایجاد یک زنجیره تامین قوی، ظرفیت تامین نیمه رسانای خود را مشخص کرده و آسیب پذیریها را شناسایی می کنند. همچنان در این بیانیه گفته شده که استفاده از فناوریهای پیشرفته باید بر مبنای احترام به حقوق بشر باشد.

در این پیش نویس از چین نامی برده نشده اما این اقدام ممانعت از بکارگیری فناوریها از سوی چین برای توسعه نفوذش به سایر نقاط جهان را مد نظر دارد.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا و چین بر سر موضوعات مختلفی شامل تجارت و فناوری اختلاف دارند. بایدن در آوریل اعلام کرد آمریکا و ژاپن به اتفاق در حوزه هایی مانند ۵G و زنجیره تامین نیمه رسانا سرمایه گذاری خواهند کرد./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها