کد خبر 115311

قرارداد نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر ۲ با ظرفیت ۵۴۶ مگاوات به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قرارداد نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر 2 با ظرفیت 546 مگاوات، بین گروه مپنا و شرکت شرکت مولد نیروگاهی گوهر سیرجان به امضا رسید.

این قرارداد پس از اجرای موفقیت‌آمیز نیروگاه گل‌گهر 1  جهت تأمین برق مورد نیاز مجموعه صنعتی معدنی گل‌گهر توسط گروه مپنا با سرمایه‌گذاری شرکت مولد نیروگاهی گوهر سیرجان و بهره‌گیری از ٢ توربین گازی MGT-70 (3) و یک بویلر بازیاب و توربین بخار ساخت گروه مپنا نهایی و امضا شد.

احداث این نیروگاه و تأمین تجهیزات آن با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی روز و کاملاً داخلی با امکانات ساخت داخل کارخانجات گروه مپنا، گام مهمی در تأمین برق مورد نیاز صنایع محسوب می‌شود و سرآغازی برای رفع محدویت‌های برق صنایع خواهد بود.

توربین MGT-70 (3) دارای ویژگی‌های مهمی است که موجب بهبود طراحی مکانیکی، بهبود محفظه احتراق، بهبود مسیر گاز داغ، بهبود سامانه خنک‌کاری توربین و بهبود آیرودینامیک پره‌های توربین و کمپرسور می‌شود. مجموع این تغییرات منجر به بالاتر رفتن راندمان در توربین گاز به میزان 36.4 درصد و در سیکل ترکیبی به میزان 55 درصد شده است که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

عباس علی آبادی، مدیرعامل گروه مپنا، در مراسم امضای قرارداد این پروژه، احداث بلوک دوم نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر را اقدامی سازنده و توسعه‌ای دانست و گفت: ساخت این نیروگاه 546 مگاواتی، گام دیگری در توسعه ظرفیت تولید برق کشور است.

علی‌آبادی، ویژگی برجسته این پروژه را بهبود بهره‌وری در صنعت انرژی دانست و تصریح کرد: کاهش شدت انرژی (نسبت مصرف برق به تولید ناخالص داخلی)، شاه‌کلید استفاده مناسب از انرژی برق محسوب می‌شود.

وی با اشاره نرخ نزولی شدت انرژی در جهان، ابراز امیدواری کرد که در ایران نیز چنین اتفاقی رقم بخورد.

علی آبادی در پاسخ به سوالی درخصوص موظف بودن صنایع به ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه، گفت: گروه مپنا تاکنون ساخت 1500 مگاوات از این سهم صنایع را در قالب مذاکرات، متقبل شده است.

مدیرعامل گروه مپنا در خصوص راهکارهای حل مشکلات برقی کشور که قرار بود از سوی وی ارائه شود، گفت: گروه مپنا در دو نامه، راهکار‌های خود را برای وزارت نیرو ارسال کرده است و تصمیم‌گیری در این زمینه، بر عهده وزارت نیرو است.

ارسال نظر

تازه ها