کد خبر 114869

سفیر ایران در روسیه در حاشیه همایش رسانه‌های خزر ابراز امیدواری کرد که تهران در اولین فرصت عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای (SCO) خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری تاس در حاشیه همایش رسانه‌های خزر اظهار داشت که تهران امیدوار است در اولین فرصت عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای (SCO) شود.

نماینده ایران گفت: ما امیدواریم که با حمایت همه کشورها، در اولین فرصت عضو کامل این سازمان شویم.

جلالی یادآور شد که از سال 2008، ایران از مشارکت کامل در سازمان همکاری شانگهای حمایت می‌کرد. این دیپلمات همچنین گفت: (ما امیدواریم) مشارکت کامل ما در این سازمان منجر به همکاری بیشتر در منطقه و در سازمان همکاری شانگهای شود.

پیش از این، بختیار حکیموف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای، اعلام کرده بود که مسکو امیدوار است کشورهای عضو این سازمان در اجلاسی که 16 تا 17 سپتامبر در شهر دوشنبه قرار است برگزار شود، درباره عضویت ایران تصمیم گیری کنند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی است که در 15 ژوئن 2001 در شانگهای چین تاسیس شد.

این سازمان شامل هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است. چهار کشور یعنی افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان دارای وضعیت ناظر هستند، در حالی که شش کشور (ارمنستان، آذربایجان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا) شرکای گفتگو هستند. اکنون در سال 2021، تاجیکستان ریاست این سازمان را بر عهده دارد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها