کد خبر 114798

مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان‌ توصیه می شود که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مسعود حقیقت مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی، از بارش باران در برخی نقاط خبر داد و گفت: طی ۲ روز آینده در استان های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ارتفاعات شمال زنجان، قزوین، شمال غرب هرمزگان و جنوب فارس بارش باران گاهی رعد و برق پیش بینی می شود.

او شدت بارش های امروز را مربوط به استان های گیلان، مازندران و گلستان اعلام کرد و افزود: هفته آینده در سواحل کشور بارش پراکنده انتظار می رود.

حقیقت با اشاره به اینکه در اغلب مناطق کشور پدیده خاصی نداریم، بیان کرد: تا پایان هفته در شرق کشور وزش باد شدید خواهیم داشت.

این مقام مسئول با اشاره به روند تدریجی افزایش دما در اکثر مناطق کشور طی هفته آینده گفت: از اوایل هفته آینده برای سواحل و اردبیل ماندگاری هوای گرم پیش بینی می شود‌‌.

او با اشاره به اینکه ذرت کاران نگران سرمای پاییزه نباشند، بیان کرد: ذرت کاران نگران سرمای زودرس پاییز در اوایل مهر هستند، در حالی که جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ چرا که حداقل یک هفته قبل اطلاع رسانی های لازم در خصوص تنش های دمایی داده می شود‌.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی تاریخ کشت بهینه کلزا در استان های کردستان و زنجان را ۱۰ شهریور تا اول مهر اعلام کرد و گفت: کلزاکاران استان قزوین در مناطق معتدل و سرد از ۲۵ شهریور تا ۱۵ آذر و مناطق سرد از ۱۵ شهریور تا ۵ مهر اقدام به کشت کنند.

به گفته او، با توجه به تنش خشکی در مزارع سیب زمینی راستای زاگرس، به کشاورزان توصیه می شود که از کودهای پتاسه استفاده کنند.

حقیقت درباره آخرین وضعیت بارش کشور بیان کرد: بنابر آخرین آمار متوسط بارش از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱۴۳.۸ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۲۹۱ میلی متر و در دوره بلندمدت ۲۳۲.۶ میلی متر است که این امر کاهش ۵۰.۶ درصدی نسبت به سال قبل و ۳۸.۲ درصدی نرمال در بلندمدت را نشان می دهد.

حقیقت از تاخیر در آغاز بارش های پاییز خبر داد و گفت: آخرین نقشه ها نشان می دهد به غیر از نوار راستای زاگرس، بارش خاصی طی ماه‌های مهر، آبان و اوایل آذر در سایر نقاط رخ کشور نمی دهد و عملا بارش نسبت به سال قبل در برخی نقاط به ویژه مناطق جنوبی با تاخیر آغاز می‌شود.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در پایان با اشاره به اینکه امسال در اکثر مناطق خشکسالی با شدت و ضعف وجود دارد، تصریح کرد: امسال انواع خشکسالی همچون هیدرولوژی، کشاورزی و هواشناسی را در اکثر مناطق تجربه کردیم.

ارسال نظر

تازه ها