کد خبر 114503

طبق اعلام مرکز ملی آمار در مرداد ۱۴۰۰؛

گروه حمل و نقل به نسبت ماه قبل شاهد افزایش ۳.۷ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش ۴۴.۸ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به مرداد ماه  نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه مرداد ماه ۱۴۰۰ برای خانوار‌های کشور به ۴۵.۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

طبق داده‌های مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل، ۰.۴ درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی آشامیدنی‌ها و دخانیات با افزایش ۱.۵ درصدی به ۵۸.۴ و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش ۱.۳ درصدی به ۳۶.۱ درصد رسیده است.

در گروه عمده کالا‌های غیر خوراکی و خدمات،  گروه هتل و رستوران (غذا‌های سرو شده در رستوران)،  گروه حمل و نقل (روغن موتور و انواع خودروی سواری) و گروه پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.طبق جدول منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران تغییر شاخص قیمت گروه هتل ورستوران در مرداد ماه ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل با افزایش ۳.۹ درصدی همراه بوده است و نسبت ماه مشابه سال قبل افزایش ۶۳.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

 گروه حمل و نقل نیز به نسب ماه قبل شاهد افزایش ۳.۷ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش ۴۴.۸ درصدی داشته است.

گروه پوشاک و کفش نیز طبق این امار نسبت به تیر ۱۴۰۰ افزایش ۲.۹ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل هم ۵۴.۲ درصد افزایش داشته است.

 


باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها