کد خبر 114408

وزرای امور خارجه ایران و آلمان در گفت و گوی تلفنی درباره مذاکرات وین و منافع این گفت و گوها پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد ، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان، آمادگی کشورش برای انجام کلیه اقدامات به‌منظور ارسال واکسن «بایون‌تک» به مقصد ایران را اعلام کرد. 

هایکو ماس با تشکر از تسهیل انتقال اتباع آلمانی از افغانستان، درباره تحولات افغانستان نیز با امیرعبداللهیان به تبادل‌نظر پرداخت. 

دیپلمات ارشد آلمان همچنین آغاز هرچه سریع‌تر گفت‌وگوهای وین را خواستار شد و آمادگی برلین برای ارتقا همه جانبه روابط دوجانبه را مورد تأکید قرار داد.

امیرعبداللهیان هم از ارتقاء‌ همکاری‌های دوجانبه در همه حوزه‌ها استقبال کرد و از آلمان خواست برای نهایی‌کردن مذاکرات انجام شده برای ارسال واکسن بایون‌تک اقدام نماید. 

وزیر خارجه ایران، دورویی امریکایی‌ها را که حتی در ارسال کالاهای دارویی و حیاتی مانند واکسن تولیدی در آلمان نیز موانع تحریمی ایجاد کرده‌اند، مورد انتقاد قرار داد.

امیر عبداللهیان با اعلام اینکه آمریکایی‌ها درک درستی از منطقه و مردم‌ آن، بویژه ایران ندارند، گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند جز با زبان احترام، ادب و منطق نمی‌توانند صحبت کنند و این ادبیاتی که گاه و بیگاه بکار می‌گیرند نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند، بلکه خود مسئله‌ساز است.

وزیر خارجه ایران با اعلام اینکه اصل گفت‌وگوهای وین قابل‌قبول است و انجام می‌شود اما مذاکره‌ای را قبول داریم که به رفع واقعی تحریم‌ها و تأمین حقوق حقه ایران بیانجامد، به تروئیکای اروپایی توصیه کرد رفتار خود را تغییر داده و به بی‌عملی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام خاتمه دهد./فارس

 

 

ارسال نظر

تازه ها