کد خبر 113757

خطیب زاده در نشست خبری:

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران در کنار مردم افغانستان خواهد ماند و از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به دولتی فراگیر استقبال می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در خصوص مسائل جاری افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران آخرین تحولات و رویدادهای افغانستان را از نزدیک رصد می‌کند و با همه طرف ها و جریانات سیاسی در افغانستان در تماس مداوم و مستمر است.

خطیب‌زاده ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ضمن دعوت از همه طرف‌ها به کاهش خشونت و خویشتنداری، برقراری صلح و ثبات در افغانستان را آمال مشترک مردم افغانستان و کشورهای منطقه می‌داند.

وی افزود:  امیدواریم مردم، جریانات و گروه‌های مختلف نیز از فرصت خروج نیروهای اشغالگر فرامنطقه‌ای، جهت تشکیل دولت شفاف، مسئول و پاسخگو که بازتاب دهنده ترکیب جمعیتی و قومی افغانستان باشد و دارای روابط دوستانه، جهت ساختن افغانستانی آباد و شکوفا نهایت استفاده را ببرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اضافه کرد: تاریخ افغانستان نشان داده است که راهکار نظامی برای حل و فصل مساله افغانستان وجود ندارد و ایران در این زمینه آماده همکاری و تسهیل گفتگوها است.

خطیب‌زاده ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته همواره در کنار مردم افغانستان بوده است و در این برهه سخت نیز در کنار مردم افغانستان خواهد ماند.

وی تاکید کرد: مجددا لازم است بر حفظ مال، جان و ناموس، حفظ آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی و دستاوردهای مردم افغانستان تاکید کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی از انتقال مسالمت آمیز قدرت و تشکیل دولت فراگیر استقبال می‌کند و امیدوار است که شورای هماهنگی تشکیل شده بتواند صلح را در این کشور حاکم کند.

خطیب‌زاده گفت: بدیهی است با توجه به شرایط حاکم و شرایط دشوار فراگیری کرونا، موج جدید مهاجران شکل گرفته است که ضرورت تداوم کمک‌های بشردوستانه و نقش آفرینی سازمان‌های بین المللی در مساعدت برای کاهش آلام مردم افغانستان را دو چندان می‌سازد.

 

ارسال نظر

تازه ها