کد خبر 113652

نیروگاه بیوگازسوز تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران یکی از بزرگترین نیروگاه‌های بیوگاز حاصل از تصفیه فاضلاب در جهان و اولین نیروگاه ایران است که برق مورد نیاز ۶۰ هزار نفر ر ا تامین می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، این نیروگاه با ظرفیت اسمی تولید سالیانه ۴۴ گیگاوات انرژی الکتریکی و ۱۴۰ تراژول انرژی حرارتی فعالیت می‌کند. این مقدار معادل تأمین برق مصرفی یک شهرک مسکونی ۶۰ هزار نفری بوده و صرفه‌جویی انرژی فسیلی در حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام (۴۰۰ هزار مترمکعب گاز) در سال را به دنبال دارد.

انرژی‌های تجدیدپذیر از منابع طبیعی نامحدودی مانند خورشید و باد به دست می‌آیند و برخلاف انرژی‌های فسیلی که موجب تولید دی‌اکسیدکربن و گرمایش زمین می‌شوند، با طبیعت سازگار و تمیزتر و سبزتر هستند.

در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱ درصد از انرژی مصرفی کل جهان از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر به دست آمد و در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ نیز مصرف این نوع انرژی تا ۱.۵ درصد دیگر افزایش یافته است.

از بین انواع منابع انرژی‌های نو، بیوگاز قابل استحصال از لجن تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به دلیل دائمی بودن فاضلاب بعنوان یک منبع پایدار انرژی به شمار می‌روند.

شرکت فاضلاب تهران با توجه به اهمیت روزافزون گسترش تولید و مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر و جلوگیری از تخریب و گرمایش زمین در سال ۸۹ برای بهره‌برداری و در سال ۹۳ برای فروش برق تولیدی نیروگاه بیوگازسوز تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران که به عنوان تنها نیروگاه بیوگاز ناشی از تصفیه فاضلاب در ایران است اقدام کرده است.

این نیروگاه یکی از بزرگ‌تریــن نیروگاه‌های بیوگاز حاصــل از تصفیــه فاضلاب در جهــان است و با ظرفیت اسمی تولید سالیانه ۴۴ گیگاوات انرژی الکتریکی و ۱۴۰ تراژول انرژی حرارتی فعالیت می‌کند.

این مقدار معادل تأمین برق مصرفی یک شــهرک مسکونی ۶۰ هزار نفری بوده و صرفه‌جویی انرژی فسیلی در حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام (۴۰۰ هزار مترمکعب گاز) در سال را به دنبال دارد.

فعالیت این نیروگاه موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای سالانه در حدود ۱۵۰ هزار تن معادل دی‌اکسیدکربن (معادل ۲۰۰۰ هکتار فضای سبز برای جذب دی‌اکسیدکربن) می‌شود.

عباسعلی مصرزاده معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران درخصوص فروش برق تولیدی این نیروگاه گفت: بهره‌برداری تجاری نیروگاه بیوگاز تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران طی قراردادی ۵ ساله با شرکت توانیر (تفویض قرارداد به ساتبا) از سال ۱۳۹۳ آغاز و در شهریور سال ۱۳۹۸ به اتمام رسیده و با پیگیری‌های فراوان برای تمدید این قرارداد، در نهایت به مدت ۱۵ سال (از شهریور سال ۱۳۹۸ تا شهریور سال ۱۴۱۳) با نرخ اعلامی سالانه توسط وزارت نیرو (در سال ۱۴۰۰ برابر ۱۴۷۰۰ ریال) تمدید شده است.

وی با اشاره به انعقاد این قرارداد، در طی مدت ۱۵ سال امکان فروش برق تولیدی این نیروگاه که در حدود ۵۰۰ میلیون کیلووات ساعت فراهم شده است و از طرفی این قرارداد بزرگترین قرارداد فروش برق در صنعت آب و فاضلاب کشور محسوب می‌شود.

شرکت فاضلاب تهران به‌عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و طرح‌های زیست‌محیطی، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای توسعه انرژی‌های پاک از قبیل توسعه نیروگاه‌های بیوگاز در سایر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران و احداث و بهره‌برداری ۲۰ واحد نیروگاهی تولید همزمان برق و حرارت با ظرفیت متوسط یک مگاوات انرژی الکتریکی و ۱.۲ مگاوات انرژی حرارتی در هر واحد با تولید سالیانه ۲۰۰ گیگاوات انرژی الکتریکی و ۷۰۰ تراژول انرژی حرارتی برای کلیه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تهران را در دستور کار خود دارد.

با بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها، کشور ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های هم‌زمان برق و حرارت (CHP) از فاضلاب در جهان معرفی می‌شود.

مدیر امور نظارت بر بهره‌برداری از واحدهای یک تا ۴ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران می‌گوید: علی‌رغم وجود چالش‌ها و مشکلات برای تولید انرژی در این نیروگاه از قبیل محدودیت شدید منابع مالی، تحریم‌های ناعادلانه و عدم امکان تأمین قطعات یدکی و. طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و فعالیت‌های شبانه‌روزی پرسنل تصفیه‌خانه، این نیروگاه در حال حاضر با حداکثر ظرفیت خود در حال تولید انرژی در زمان پیک مصرف برق است.

به گفته وی از شهریور ۱۳۹۳ تا پایان تیر ماه ۱۴۰۰، بالغ بر ۶۵ میلیون کیلووات ساعت تولید انرژی نیروگاه بوده است.

تولید هم‌زمان برق و حرارت Combined heat and power (CHP) در محل تصفیه‌خانه، گزینه مناسبی برای مصرف بیوگاز تولیدی است.

برق تولیدی این نیروگاه به شبکه برق تصفیه‌خانه متصل شده و از حرارت تولیدی نیز برای گرم کردن لجن هاضم‌ها و تامین حرارت مورد نیاز در بخش‌های مختلف تصفیه‌خانه استفاده خواهد شد.

ارسال نظر

تازه ها