کد خبر 113582

سخنگویان تروئیکای اروپا شامل آلمان، فرانسه و انگلیس متن بیانیه کامل درباره غنی سازی اورانیوم ایران را منتشر کردند.

متن کامل بیانیه سخنگویان تروئیکای اروپا درباره غنی‌سازی ایران به شرح ذیل منتشر شد: 

ما دولت‌های فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده بدین‌وسیله نگرانی جدی خود را از گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که تأیید می‌کنند ایران برای نخستین بار اقدام به تولید فلز اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰ درصد کرده و ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده‌اش را تا ۶۰ درصد افزایش داده ابراز می‌داریم. 

تأکید می‌کنیم این موارد، نقض جدی تعهدات ایران ذیل برنامه جام اقدام مشترک (برجام) به شمار می‌رود. اینها، هر دو گام‌های کلیدی در جهت ساخت سلاح هسته‌ای هستند و ایران هیچ نیاز باورپذیر غیرنظامی به هیچ‌یک از آنها ندارد. آنچه نگرانی ما را شدیدتر می‌کند این است که ایران با عقب‌نشینی از سازوکارهای نظارتی موافقت‌شده در برجام، دسترسی‌های آژانس اتمی را محدود و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف نموده است. 

آنچه فعالیت‌های ایران را نگران‌کننده‌تر می‌کند این است که مذاکرات وین بنا به درخواست ایران برای ۲ ماه متوقف شده و ایران هنوز تاریخی برای از سرگیری این مذاکرات اعلام نکرده است. ایران همزمان با امتناع از مذاکره، در حال چیدن واقعیت‌هایی روی زمین است که بازگشت به برجام را پیچیده‌تر می‌سازند. 

ایران بایستی تمامی فعالیت‌های ناقض برجام را بدون تأخیر متوقف کند. ما از ایران می‌خواهیم با هدف رسیدن به نتایج سریع و موفقیت‌آمیز در مذاکرات به وین بازگردد. بارها تأکید کرده‌ایم زمان به سود هیچ طرفی نیست.

 

ارسال نظر

تازه ها