کد خبر 112982

رئیس جمهوری چین در تازه ترین اظهار نظر وعده تامین دو میلیارد دوز واکسن کرونای چینی به دنیا را داده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش نیویورک تایمز، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین اعلام کرده که در سال جاری میلادی 2 میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای مختلف دنیا اعطا خواهد کرد. وی همچنین از تحویل 100 میلیون دوز واکسن به کشورهای درحال توسعه خبر داده است.

رئیس جمهور چین در نشست همکاری واکسن کووید-19  در پیامی اعلام کرد: چین به هرگونه تلاش برای کمک به کشورهای درحال توسعه برای غلبه بر این بیماری ادامه می دهد.

البته وی به این موضوع اشاره ای نکرد که این دو میلیون دوز به صورت هدیه در اختیار کشورهای مختلف قرار خواهد گرفت یا به فروش خواهد رسید.با اینحال چین بزرگترین صادرکننده واکسن های کرونا در دنیا به شمار می رود وتاکنون 952 میلیون دوز واکسن ساخت این کشور را فروخته است.

100 میلیون واکسن اعطایی به کواکس که قرار است در اختیار کشورهای فقیر قرار گیرد سازمان بهداشت را در شرایط بهتری برای تقسیم واکسن کرونا در بین کشورهای مختلف قرار خواهد داد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی دنیا هنوز به 700 میلیون دوز واکسن نیاز دارد.

کشورهای غربی و آمریکا مدعی هستند که پکن از این طریق به دنبال افزایش نفوذ جهانی خود و جلب اطمینان کشورهای درحال توسعه و فقیر است. این درحالی است که آمریکا باوجود وعده های مختلف هنوز حاضر به ارسال واکسن های کافی مورد نیاز کشورهای مختلف، حتی متحدانی قدیمی خود نیز نبوده است.

سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده که برای تحت کنترل قرار دادن ویروس کرونا به 11 میلیارد دوز واکسن در سراسر دنیا نیاز است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها