کد خبر 111928

بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های اطلاعاتی و پلیس در سراسر جهان با کمک جاسوس‌افزار "پگاسوس"‌، ساخت یک شرکت اسرائیلی، از خبرنگاران، سیاستمداران و فعالان حقوق بشری جاسوسی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دویچه وله: بر اساس گزارش رسانه‌ها در روز یکشنبه ۱۸ ژوئیه  (۲۷ تیر)، از جاسوس‌افزار "پگاسوس" برای جاسوسی از خبرنگاران، سیاستمداران و فعالان حقوق بشری در سراسر جهان استفاده شهد است. این نرم‌افزار توسط شرکت اسرائیلی NSO ساخته شده است.

بر اساس تحقیقات روزنامه‌های‌ آلمانی "زوددویچه تسایتونگ" و "تسایت" و شبکه‌های خبری NDR و WDR آلمان و همچنین  ۱۵ هیأت تحریریه  از ۱۰ کشور دیگر، این سیستم قادر به جاسوسی از تلفن‌های همراه است و می‌تواند، مکالمات را ضبط کند، داد‌ه‌های مکان‌یاب را بخواند، دوربین را فعال کند و محتوای چت‌ها را دریابد.

بیش از ۵۰ هزار شماره تلفن در فهرست جاسوسی احتمالی این سیستم قرار گرفته‌اند. این فهرست شامل شماره‌های بیش از ۱۸۰ خبرنگار، از جمله از کشورهای مجارستان و آذربایجان می‌شود.

همچنین افراد نزدیک به جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی که در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید نیز هدف مأموران اطلاعاتی بوده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن‌اند که برسی این تلفن‌ها در بسیاری موارد جاسوسی را تأیید کرده است.

شرکت NSO این اتهام‌ها را "نادرست و گمراه‌کننده" خوانده و رد کرده است. این شرکت اعلام کرده که علیه این اتهام‌ها شکایت خواهد کرد.

ارسال نظر

تازه ها