کد خبر 111226

یک مقام مسئول از حذف ۳۵۰ تن سموم پرخطر در سال گذشته خبر داد و گفت: طی ۸ سال گذشته به طور متوسط ۲۲۰ هزار لیتر از سموم پرخطر کم شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، با اشاره به اینکه سال گذشته ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است، اظهار کرد: هم اکنون در دنیا موثرترین و ارزان‌ترین روش مبارزه با آفات، روش‌های شیمیایی است و همواره باید سعی کنیم از سایر روش‌های بیولوژیک و غیر شیمیایی استفاده کنیم.

او با تاکید بر مصرف سموم کم خطر و متوسط خطر افزود: براین اساس سموم پرخطر از گردونه مصرف به تدریج باید خطر شوند.

چنگلوایی ادامه داد: طی ۸ سال گذشته به طور متوسط ۲۲۰ هزار لیتر از سموم پر خطر کم و سموم کم خطر و با خطر متوسط جایگزین شدند و در سال گذشته ۳۵۰ تن سموم پرخطر حذف شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه  سال گذشته عملیات مبارزه با آفات به روش‌های بیولوژیک و غیر شیمیایی در سطح ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی کشور انجام شد، بیان کرد: در راستای توسعه و فعال سازی شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی در سال گذشته در سطحی معادل ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از مزارع و باغات کشور تحت پوشش نظارت شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی قرار گرفت.

او با بیان اینکه سال گذشته در سطح ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار با هزینه‌ای معادل ۴۴ هزار میلیارد ریال با عوامل زیان رسان گیاهی مبارزه صورت گرفت، گفت: براین اساس از وارد شدن خسارت به تولیدات محصولات کشاورزی به میزان ۳۲ میلیون تن به ارزش حداقل ۶۴ هزار میلیارد تومان  جلوگیری شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه سموم وارداتی طی ماه‌های اخیر کاملا بی خطر است، بیان کرد: بنابر آمار از ابتدای امسال تاکنون ۱۰ هزار تن سم وارد شده که تمامی آن بی خطر است و حتی یک لیتر سم هم وجود ندارد که پرخطر باشد.

او با بیان اینکه سالیانه ۳۵ هزار تن سم در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: بنابر آمار همه ساله ۳۰ تا ۳۵ هزار تن سم در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که در برخی اوقات به سبب شیوع آفت ممکن است مقدار سم مصرفی افزایش یابد.

رئیس سازمان حفظ نباتات متوسط سم مصرفی در دنیا را حدود ۲.۸ کیلو در هکتار اعلام کرد و افزود: در کشور ما متوسط سم مصرفی ۲.۵ کیلو در هکتار است که از متوسط دنیا کمتر است.

چنگلوایی در پایان تصریح کرد: در دنیا به ازای هر کیلو محصول تولیدی ۶۵ صدم گرم  و در کشور ما ۳۵ صدم گرم سم مصرف می‌شود که این امر مدیریت آفت کش را نشان می‌دهد‌./باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها